Chciałbym podzielić się z Wami moim obłędnym optymizmem. Poprzez swoją akcję współorganizowaną z fundacją Otwarte Ramiona chcę zmienić postrzeganie osoby niepełnosprawnej jako osoby, co prawda z pewną dysfunkcją ruchową, ale za to na maksa aktywną!

Już teraz możesz pomóc dzieciom – przekaż darowiznę

W ramach akcji współorganizowanej z Fundacją Otwarte Ramiona między 18 a 23 lipca 2016 r. podejmę się wyzwania: udaję się „solo” w wyprawę rowerową. Trasa to około 1 100 km do pokonania w 5-6 dni do większości dużych miast w Polsce (Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Katowice). Akcja ma charakter charytatywny – ma na celu zebranie funduszy dla podopiecznych fundacji (głównie dzieci chorych od urodzenia – okołoporodowe uszkodzenie splotu ramiennego). Trasa mojej wyprawy do ww. miast nie jest przypadkowa. W tych miastach bowiem znajdują się szpitale, w których lekarze podejmują się operacji związanych z próbą naprawy uszkodzeń splotu ramiennego. Są to operacje z zakresu mikro- i neurochirurgii i są bardzo skomplikowane, a należy pamiętać, że pacjentami są przede wszystkich niemowlęta.

Dzięki naszej wspólnej akcji chcę promować sport uprawiany przez osoby niepełnosprawne, w szczególności jazdę rowerem, a także pamiętać o powszechnej już dziś dewizie, że „rower to nie tylko rodzaj sportu, to przede wszystkim rodzaj transportu”. Co w dzisiejszym ekologicznym podejściu do życia ma ogromne znaczenie- przesiadając się na rower przyczyniamy się w indywidualny sposób do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a tym samym dbamy o środowisko.

Paweł Szpryngiel podopieczny Fundacji Otwarte Ramiona

Szpryngiel Paweł, Tour de Fundacja

Jestem od kilku lat podopiecznym fundacji Otwarte Ramiona. Fundacja została założona w 2002 roku. Jej głównym celem działalności jest pomoc dzieciom z okołoporodowym uszkodzeniem splotu ramiennego a także dorosłym, którzy nabyli podobne schorzenie w późniejszym wieku w wyniku uszkodzeń mechanicznych, najczęściej w wypadkach komunikacyjnych. Obecnie podopiecznymi fundacji są zarówno dzieci, jak i dorośli, których problemy nie ograniczają się do ręki i splotu ramiennego. Spektrum problemów jest bardzo szerokie – wady wrodzone, rozległe urazy oraz choroby genetyczne. Działalność fundacji skupia się przede wszystkim na finansowaniu zabiegów operacyjnych oraz późniejszej rehabilitacji podopiecznych. Ale również na organizowaniu konsultacji lekarskich z uznanymi specjalistami w zakresie uszkodzeń splotu ramiennego, także zagranicznymi.

Sam jestem osobą niepełnosprawną z całkowitym niedowładem prawej ręki i częściowym niedowładem nogi. Niepełnosprawność swoją nabyłem w wyniku wypadku drogowego. Kiepska przygoda z jeszcze gorszym finałem i skutkami do końca życia. Przeszedłem kilka skomplikowanych operacji, które niestety nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Być może powinienem jak większość niepełnosprawnych siedzieć w domu na rencie i narzekać, że los mnie tak brutalnie potraktował, ale uważam, że życie jest zbyt piękne i zbyt krótkie, by na nie narzekać, dlatego staram się być aktywny zawodowo i fizycznie, choć kalectwo mi w tym nie pomaga. Z ciekawostek, czy wiecie, że tylko 6% osób z niepełnosprawnością tzw. całkowitą jest czynnych zawodowo? A ilu z nich ma siłę uprawiać sport choćby amatorsko?

Zawsze byłem aktywny sportowo, jako instruktor windsurfingu, narciarstwa, zapaleniec sportów rowerowych. Wypadek zmienił moje życie, ale nadal jeżdżę na nartach, rowerem a także próbuje swoich sił na desce windsurfingowej. Prywatnie jestem tatą 3 chłopców (7, 4 i 2 lata) oraz ojcem jednego Aniołka. Historia mojego życia pokazuje, że w trudnych chwilach pomoc najbliższych oraz często nieznajomych stanowi podbudowę do dalszego działania. Mówi się, że dobro wraca – dziś nadszedł ten czas, w którym to Ja chcę coś zrobić dla innych!

Oto link do trasy:

Nasza akcja ma na celu zatem:

  1. zebranie funduszy na operacje oraz dalszą rehabilitację podopiecznych Fundacji Otwarte Ramiona. W trakcie trwania akcji, jak również po jej zakończeniu możliwe będzie wpłacanie darowizn na rzecz fundacji;

  2. promocję sprawności, sportu oraz zdrowia osób niepełnosprawnych. Zamierzam te cele promować poprzez własny przykład, a więc motywowanie innych osób niepełnosprawnych do aktywności, czyli jazdy rowerem przystosowanym do ich niepełnosprawności. Sam poruszam się rowerem tzw. poziomym, a innym z uwagi na niedowład ręki nie mógłbym pokonywać, aż tak dużych odcinków. Rower posiada hamulce zintegrowane w jednej dźwigni oraz przerzutki do obsługi jedną ręką. Rower posiada także specjalnie zaprojektowany podłokietnik, na którym moja niewładna ręka leży, nie przeszkadzając w pedałowaniu i w jeździe;

  3. promocję zdrowego stylu życia – zastąp samochód rowerem to prostsze i zdrowsze niż myślisz. Ponadto w ramach akcji chcę, aby wydarzenie to było podstawą do wpisu przejazdu do księgi rekordów Guinnessa w kategoriach:

  • najdłuższy przejazd os. niepełnosprawnej na rowerze (dodatkowo najlepszy czas);

  • najdłuższy dystans przejechany na rowerze kierując wyłącznie jedną ręką;

Mam nadzieję, że akcja Tobie się spodoba i dołożysz swoją cegiełkę do jej sukcesu!!!

Paweł Szpryngiel

Nasi sponsorzy:

S4E

główny sponsor

CRUZBIKE-Brand-Standards-Assets-Wordmark

02.01 logo

logo2

logodt4you

GARMIN_1

jabra_logo

Logo_telefonygsm_pl

250x100

SportSet

Raso_1

PROFI_LOGO_b

logouvex

Ortlieb_logo

logo_3ns

x-default

ELJOT