Projekt „Pomocna Dłoń 3D” to pierwszy w Polsce pilotażowy program polegający na zaprojektowaniu, wykonaniu i przekazaniu wybranym do projektu dzieciom wydrukowanego w technice 3D eksperymentalnego urządzenia – „protezy”  ręki.

Te innowacyjne urządzenia protetyczne otrzymają dzieci z urazami i wadami wrodzonymi dłoni lub przedramienia. Aktualnie do projektu przyjęliśmy 25 dzieci, ponieważ projekt jest rozwojowy, zamierzamy wspomóc docelowo 100 dzieci.

Każdego roku rodzi się w Polsce ponad 100 dzieci z wadami wrodzonymi dłoni i przedramienia, jeszcze więcej ulega wypadkom. Protezy, szczególnie dla dziecka, są dużym wydatkiem dla rodziny, należy je wymieniać wraz ze wzrostem ciała, a nie zawsze chorzy mogą liczyć na dofinansowanie NFZ. Koszt protezy to kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast koszt wyprodukowania proponowanego przez nas urządzenia jest o wiele niższy. Istnieje możliwość drukowania elementów zapasowych i nowych, większych, aby urządzenie „rosło” razem z dzieckiem. Dzieci, które nie mogą używać obydwu kończyn mają często problem z utrzymaniem poprawnej postawy ciała, kręgosłup wykrzywia się powodując problemy zdrowotne w przyszłości. Dzieci te nie mogą wykonywać wielu czynności, które wykonują ich rówieśnicy, np. jazda na rowerze czy gra na instrumentach muzycznych. Dzięki zastosowaniu druku 3D możliwe jest wydrukowanie dowolnych przystawek do ręki ułatwiających korzystanie z różnych urządzeń i sprzętów.

Ręka dla Piotrka:

Celem naszego projektu jest przekazanie 30 dzieciom wytypowanym do projektu urządzeń protetycznych „ręka 3D” w efekcie czego zwiększy się ich sprawność fizyczna, samodzielność i pewność siebie. Dodatkowo dziecko biorąc udział w procesie projektowania „ręki” zyskuje wiedzę techniczną, może samodzielnie wymieniać części, zapoznaje się z nowymi technologiami. Celem jest też to opracowanie funkcjonalnej i trwałej „ręki” przez dobór odpowiednich materiałów i opracowanie jasnej instrukcji montażu.

Ręka 3D wzbudza u tych potrzebujących dzieci ogromne zainteresowanie. To nowoczesny, technologiczny gadżet, który kojarzy się ze sprzętem superbohaterów, co może szczególnie pozytywnie wpłynąć na wykorzystanie protezy podczas zabawy i aktywności ruchowych. Dzięki takiej pomocy zmienia się całe dzieciństwo, dziecko jest  bardziej  samodzielne oraz sprawne fizycznie, zwiększa się pewność siebie oraz poprawiają się kontakty z rówieśnikami. To forma terapii, ale również profilaktyka wad postawy. Dodatkową zaletą wykonania urządzenia na drukarce 3D jest możliwość zaprojektowania wydruku według własnego pomysłu (kolor, napisy, kształt), co zwiększa atrakcyjność „ręki” w oczach dziecka

Testowanie wypracowanego modelu protezy 3D będzie odbywało się przy udziale dziecka, rodziców oraz specjalistów medycznych w formie konsultacji medycznych. Po ich zakończeniu dzieci otrzymają powstałe urządzenia na własność, bez żadnej opłaty

Z realizacji projektu powstanie relacja filmowo-zdjęciowa, video z dziećmi, wywiady z nimi co się u nich w życiu zmieniło po tym jak otrzymały nową rękę.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy – m.belka@fsr.pl

Nasz program został oparty na działaniach amerykańskiej fundacji e-NABLE (Enabling the Future), która od kilku lat zajmuje się tematem protez 3D dla dzieci.

 

partnerzy projektu:

Fundacja PZU

Enabling the Future

Firma 3D Master

Firma 3 Dream

Skanedo

Zobacz
Pomocna Dłoń 3D - filmy z udziałem uczestników projektu
Zobacz
Pomocna dłoń 3D - informacje o projekcie