Podziel się
źródło: www.flickr.com

źródło: www.flickr.com

Ładna pogoda, która sprzyja spędzaniu czasu na wolnym powietrzu może narazić nas na kontakt z kleszczami. To właśnie teraz, na  przednówku  oraz na  przełomie  sierpnia i września  narażeni jesteśmy na zwiększenie aktywności tych małych i niepozornie wyglądających pajęczaków.

Kleszcze  są  groźne  zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Przenoszą groźne choroby pasożytnicze i powodują infekcje – anaplazmozę, tularemiię, gorączkę krwotoczną,  kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę, czyli wielonarządową chorobę zakaźną.

Ukłucie kleszcza może pozostać nie  zauważone ponieważ jego ślina  ma  właściwości znieczulające. Dlatego tak ważne jest dokładne obejrzenie ciała  po powrocie z  miejsc, w  których mogą żyć kleszcze.

Gdzie żyją kleszcze?

Kleszcze to kosmopolici, żyją wszędzie. Oznacza to, że obejmują swoim zasięgiem geograficznym wiele stref klimatycznych i ekologicznych. Lubią miejsca lekko wilgotne i bogate  w roślinność.Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Kleszcze nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra. Dlatego najczęściej można się na nie natknąć wędrując przez łąki, trawniki i krzaki.

Aktywność kleszczy

Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność sezonową w marcu, gdy temperatura w ciągu doby przekracza 5-7°C i jest wilgotno.  Drugi szczyt  aktywności zaś przypada właśnie teraz, we wrześniu. Kres aktywności kleszczy następuje gdy średnia temperatura spadnie poniżej 5-7°C. W naszym klimacie jest to zwykle w październiku i listopadzie Zdarza się, że ciepła zima wydłuża cykl aktywności kleszczy.

Aktywność życiowa kleszczy jest związana również ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Największa jest  w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych. W okresie letnim, w czasie upałów kleszcze ograniczają swoją aktywność.

Czynniki ograniczające ryzyko kontaktu z kleszczem:

• noś długie spodnie (nogawki wpuścić do skarpetek), koszule z długim rękawem;
• stosuj preparaty odstraszające zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wydłużaj odstępów czasu pomiędzy kolejnymi dozami preparatu, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Pamiętaj, ślina kleszczy zawiera specjalne substancje znieczulające (neurotoksyny) powodujące, że zwykle nie czujesz ukąszenia, dlatego też:

• po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzyj całe ciało. Wstępne oględziny zrób jeszcze przed wejściem do domu. Kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. Następnie obejrzyj dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzyj włosy u dzieci,
• po zauważeniu kleszcza, musisz  go usunąć jak najszybciej. Najlepiej specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub zwykłą pęsetą ujmij kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
• nie smaruj kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
• miejsce ukłucia należy zdezynfekuj,
• gdy usunięcie kleszcza sprawia Ci trudności lub nie masz w tym wprawy, zwróć się o pomoc do lekarza lub weterynarza (tak, weterynarze mają duże doświadczenie w usuwaniu kleszczy).

Pamiętaj – jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Ocenia się, że gdy kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Niepokojące dane

Dane  epidemiologiczne  z lat 2005- 2014 mówią o stałym wzroście  zakażeń chorobami przenoszonymi  przez kleszcze.
borelioza:
W 2005 roku odnotowano 4 406 przypadków zakażenia,  w 2014 roku już 13 875.
zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze:
174 osoby w 2005 roku
344 osoby w 2009 roku

Szczepienia?

Niestety nie ma dostępnych szczepień na boreliozę. Natomiast możesz się uchronić przed zapaleniem mózgu. Optymalnym czasem na rozpoczęcie szczepienia jest zima. Twój organizm ma czas by uodpornić się przed początkiem sezonu aktywności kleszczy.

Pamiętaj – nie chodź tam, gdzie kleszczy jest najwięcej!
Szukaj informacji na stronach internetowych instytucji monitorujących stan zagrożenia epidemiologicznego np. Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych.

Źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna