Podziel się

„Ten ból non toper jak by kości ci łamali
Świadomość ze to wszystko będzie toczyć się latami
Miałem pasje
Które kształtowałem całe życie
Ułamek sekundy i straciłem prawie wszystkie
Został język kartki czyste
Więc pisze
Nowy zeszyt kilka celów już wiem, gdzie iść chce
I gdyby można było cofnąć się
Przed uderzeniem
Niczego bym nie zmienił
Teraz widzę dużo więcej”

To fragment utworu Kuby Królikowskiego, który w 2017 roku uległ poważnemu wypadkowi na motocyklu i doznał porażenia splotu ramiennego. Pomimo kilku operacji, ręka Kuby jest bezwładna. Ale nie to jest najgorsze. Od chwili wypadku, Kuba żyje z ciągłym bólem neuropatycznym, którego nie są w stanie uśmierzyć nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe.

Jak żyć z bólem? Jak pracować, odpoczywać, realizować pasje? O tym Otwarta Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego opowiada w pierwszym z cyklu dokumentalnych Filmów „Żyję z bólem” pt. KUBA

Już dziś zapraszamy na premierę filmu, która będzie miała miejsce na początku maja b.r. Film ma ukazać niedostrzegany problem społeczny jakim jest ból neuropatyczny. Nieuleczalny. Ciągły.

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego, jest jedyną w Polsce organizacją, która kompleksowo zajmuje się pomocą dzieciom i dorosłym, którzy doznali porażenia splotu ramiennego.

Uraz ten wygląda dosyć niewinnie. Na skutek porażenia nerwów przewodzących sygnały ruchu i czucia do mięśni kończyny górnej (szyi, barku, ramienia, łokcia, nadgarstka, dłoni i palców, również do niektórych mięśni tułowia) dochodzi do porażenia mięśni, co demonstrowane jest niemożnością wykonania ruchu czynnego kończyną górną lub jego ograniczenie.  Jednocześnie występuje zaburzenie czucia w miejscach, za który odpowiada uszkodzony nerw. Zdawałoby się, że unieruchomienie jednej ręki to problem dosyć niewielki w porównaniu z innymi niepełnosprawnościami, które często przykuwają chorego do wózka inwalidzkiego lub nawet łóżka.

To o czym często zapominamy to problem bólu neuropatycznego. Wielu chorych skarży się na ból w uszkodzonej ręce, choć teoretycznie, uszkodzenie nerwów powinno wykluczać jakiekolwiek czucie. Ten ból staje się udręką dla naszych chorych. Medycyna wciąż nie może znaleźć skutecznego rozwiązania tego problemu, a nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe przynoszą tylko niewielką ulgę.

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego, realizuje projekt cyklu filmów dokumentalnych pt „Żyję z bólem”. Filmy będą opowiadać o życiu osób zmagających się na co dzień z bólem. Celem projektu jest nagłośnienie problemu. Ale również chcemy dać wsparcie osobom, które są dopiero na początku drogi, tuż po wypadku dowiadują się, że będą niepełnosprawne i prawdopodobnie będą odczuwały ból przez długie lata. Poprzez pokazanie jak radzą sobie inni, chcemy dać nadzieje, że osoby te nie są same, że mają wsparcie i mogą liczyć na pomoc. Że dadzą radę i będą mogli żyć i dalej się rozwijać.

Bohaterem pierwszego filmu pt. „Kuba” jest Jakub Królikowski. Przed wypadkiem kaskader, tancerz (tańczył breakdance), uprawiał wspinaczkę wysokogórską i był instruktorem snowboardu.

Wypadek nie tylko przerwał jego pasje i marzenia, nie tylko odebrał mu rękę, ale sprawił, że od tamtej pory żyje z bólem. Budzi się z nim i zasypia. Jednak nie poddał się. Nadal jeździ na desce, wspina się z asekuracją. A w walce z traumą pomaga mu tworzenie muzyki. Cała ścieżka dźwiękowa do filmu to utwory napisane i rapowane przez Kubę.

Zapraszamy do wspólnego oglądania filmu oraz nagłaśniania wspólnie z nami poważnego problemu jakim jest ból neuropatyczny.