Podziel się

Gdy temperatura otoczenia z ujemnej zmienia się w dodatnią, to znak, że sezon dla motocyklistów wkrótce się rozpocznie. Żeby jednak pierwsza przejażdżka przebiegła bez niespodzianek warto sprawdzić czy sprzęt jest w odpowiedniej kondycji. Co należy zrobić przed pierwszą jazdą w sezonie? Jak przygotować motocykl do sezonu? Zapytaliśmy o to Krzysztofa Falasę, głównego mechanika i współwłaściciela serwisu motocyklowego „MOTO Oficyna u mechaników” w Łomiankach. 

Zanim ruszysz na pierwszą wiosenną przejażdżkę motocyklem, sprawdź kilka kluczowych rzeczy. Nie rozpoczynaj sezonu z niesprawdzonym motocyklem!  Sprawny motocykl gwarantuje właścicielowi bezpieczeństwo użytkowania i spokój przez cały sezon. 

Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy przegląd lepiej zlecić mechanikowi. 

W warsztacie specjalista obejrzy i skontroluje najważniejsze podzespoły w motocyklu, wymieni olej, płyny, nasmaruje łańcuch. Będziesz miał pewność, że Twój motocykl będzie dokładnie sprawdzony, że o niczym nie zapomniano.  

Jeżeli przegląd robisz sam na początek warto przyjrzeć się motocyklowi. 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie wizualnego i technicznego stanu maszyny jest dokładne mycie po zimowaniu, co pozwoli sprawdzić czy nie powstały wycieki oraz pęknięcia.

  • Przyglądamy się z bliska przewodom hamulcowym, grubości tarcz hamulcowych i klocków. Następnie zajmujemy się akumulatorem, który podczas długiego postoju mógł się rozładować.
  • Kolejną rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić to opony. Sprawdzamy poziom ciśnienia i głębokość bieżnika, wiek opony i wskaźnik jej zużycia.
  • Następnie zajmujemy się silnikiem motocykla. Wymiana oleju wraz z filtrem przed sezonem to konieczność.
  • Bardzo ważnym punktem przeglądu są hamulce. W końcu od tego zależy nasze bezpieczeństwo.
  • Nie zapominajmy o kontroli płynu hamulcowego, którego wymiana zalecana jest raz na dwa lata, chociaż ze względów bezpieczeństwa warto robić to co roku.
  • Przy okazji należy skontrolować także stan świec, aby skontrolować  jakość mieszanki w silniku. Będzie to wskazówka czy nie należy przeprowadzić regulacji.
  • Sprawdź elementy zawieszenia, ponieważ sprawne zawieszenie znacząco wpływa  na to jak motocykl zachowuje się na drodze. To komfort jazdy, lepsza przyczepność i krótsza droga hamowania.
  • Przed pierwszą jazdą czyszczenie i smarowanie łańcucha to zasadnicza sprawa. Wykonując te czynności warto sprawdzić luz łańcucha oraz zużycie zębatek. Ważna jest każda z tych czynności, nie pomijaj żadnej z nich. 

Istotnym elementem bezpiecznej jazdy jest komfort motocyklisty. Kurtka i spodnie, rękawice oraz kask to akcesoria mające duży wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar, ponieważ protektory, ochraniacze czy kask nie mogą zsunąć się z miejsca, które mają chronić.

Nawet przy kilkukilometrowej  przejażdżce nie zapominaj o bezpieczeństwie! Załóż zestaw ubrań motocyklowych i nie kuś losu. Przed pierwszą przejażdżką upewnij się również do kiedy masz ważne badanie techniczne oraz polisę ubezpieczeniową OC. 

Jeżeli Wasza maszyna jest już przygotowana do sezonu należy pamiętać, że przez zimowe miesiące zapominamy dobrych nawyków jazdy i może nam brakować wyczucia swojego motocykla. Dajmy sobie chwilę na rozjeżdżenie się.

Sezon dopiero się zaczyna, wszystko jeszcze przed nami. Pamiętajmy, że statystyki są bezlitosne i to właśnie na początku sezonu notuje się zwiększoną ilość wypadków, często tych kończących się tragicznie.

Początek sezonu zazwyczaj charakteryzuje się zmienną pogodą, często śliskim asfaltem. Jeździć trzeba rozsądnie, zachowawczo, hamować nienerwowo. Po zimie kierowcy aut zapominają o istnieniu motocykli, które pojawiają się na ulicach nagle i poruszają się z dużymi prędkościami. Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla świeżych kierowców, którzy chcieliby polepszyć swoją technikę i bezpieczeństwo jazdy jest udział w szkoleniu motocyklowym. 

Udanego sezonu! Uważajcie na siebie!