Podziel się

Od 1 lipca b.r. w życie weszły przepisy znoszące limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach kardiologicznych. Wcześniej takie limity zniesiono przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, ortopedycznej. Jest to jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków.

Z punktu widzenia pacjenta jest to dobra wiadomość, gdyż daje nam wszystkim nadzieję na skrócenie kolejek i większy dostęp do opieki specjalistycznej.

Rząd zapewnia również, że poradnie specjalistyczne, które są finansowane przez NFZ w ryczałcie, będą mogły od 1 lipca przyjąć każdego pacjenta i mieć zagwarantowaną opłatę w pełnej wysokości za zrealizowane świadczenie.

Ponadto, minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że wszystkie nadwykonania względem kontraktów placówek opieki specjalistycznej z NFZ, będą w 100% finansowane przez państwo.

Dla lekarzy specjalistów ta zmiana nie powinna wpłynąć na sposób ich pracy, ale za to podmioty lecznicze muszą aneksować umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co z pewnością skomplikuje, przynajmniej na początku, wszelkie rozliczenia.

Nowe przepisy weszły już w życie. Jest to jeden z elementów Polskiego Ładu.

NFZ w tym roku zaplanował wydać na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną ok. 6,2 mld zł, na podstawową opiekę zdrowotną ok. 14 mld zł, a na leczenie szpitalne ok. 47,5 mld zł.

Z oceną powyższych zmian musimy się niestety wstrzymać do czasu, aż sami się przekonamy, czy faktycznie poprawiły one opiekę lekarską i dostęp do lekarzy specjalistów.