Podziel się

Jesteśmy w samym środku lata i wakacji. Upały, które nam towarzyszą, cieszą wszystkich, którzy wybierają się na wakacje. Bo przecież o to chodzi! O gorące słońce, wypoczynek nad wodą lub w górach, relaks… Ale nie zapominajmy, że słońce ma też swoje drugie, zabójcze oblicze!

Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny jest niczym innym jak przegrzania organizmu. Latem, w taką pogodę, jaka obecnie panuje, najczęściej dochodzi do udaru słonecznego, czyli przegrzania wskutek silnego nasłonecznienia. Z udarem cieplnym spotykamy się wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione oddawanie nadmiaru ciepła (np. w przypadku zbyt intensywnego plażowania, co skutkuje udarem słonecznym. Ale do udaru może dojść również w gorącej kąpieli, czy w saunie oraz wszędzie tam, gdzie jest bardzo ciepło, a my przegapimy pierwsze objawy przegrzania.

Na udar cieplny najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, osoby wyczerpane lub nadużywające alkoholu.

Jakie są objawy udaru cieplnego?

W momencie gdy organizm nie jest w stanie odprowadzić zgromadzonego w nadmiarze ciepła, temperatura organizmu podnosi się do ponad 40 st. C. 

Osoba dotknięta udarem staje się apatyczna, osłabiona, ma zawroty głowy, jest z nią słaby kontakt. Może dojść do omdlenia. Osłabienie i apatia prowadzą do torsji. Pojawiają się też silne pragnienie, zaburzenia oddychania.

Kiedy widzimy osobę, z którą jest słaby kontakt, jest splątana i omdlewająca, nie czekajmy, musimy natychmiast udzielić jej pomocy!

Jak udzielamy pomocy osobie dotkniętej udarem?

Przenosimy taką osobę w cień i wzywamy lekarza. W między czasie, zanim dotrze do nas lekarz, na czoło, ramiona i tułów kładziemy chłodne okłady. Nie za zimne, gdyż zbyt gwałtowne schłodzenie przegrzanej osoby może być tragiczne w skutkach. Jeśli osoba ta jest przytomna, dajemy jej do picia wodę. Nie wolno zostawić osoby samej!

Udar cieplny zagraża naszemu życiu, dlatego nie warto ryzykować, zapobiegajmy zawczasu:

  • Pijmy duże ilości wody;
  • Nośmy okrycie głowy;
  • W godzinach największego nasłonecznienia kryjmy się w cieniu;
  • Przebywając na słońcu, nie pijmy alkoholu;
  • O ile to możliwe, nie zostawajmy sami, pilnujmy siebie nawzajem;
  • Jeśli uprawiamy sport, róbmy to rano lub w godzinach wieczornych, kiedy upał nieco zelżeje; 

Szczególną troską otoczmy dzieci i osoby starsze.