W dniach 20-24 września 2021 roku odbędzie się IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny.
Akcja od lat prowadzona jest w ramach kampanii Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense), która w Polsce prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, instytucję skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny, prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem EHNS oraz ściśle współpracuje z International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS). Inicjatorem Kampanii w Polsce jest prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO w Poznaniu, Twórca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, Prezydent European Head and Neck Society.
Niestety jest to bardzo poważny problem, chorzy trafiają do lekarzy zbyt późno… A szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia zapewniają wyleczalność nawet na poziomie 90%!
Dlatego nie lekceważmy pierwszych objawów, które można pomylić z przeziębieniem… Niestety rzeczywistość jest bardzo smutna. W Polsce rozpoznawanych jest rocznie około 11-stu tysięcy nowotworów głowy i szyi, a w ciągu dekady ta liczba wzrosła o ok. 25 proc. Rocznie około sześciu tysięcy pacjentów z tego powodu umiera.
Większość nowotworów diagnozowana jest niestety w zaawansowanym stopniu choroby, co powoduje, że musimy łączyć różne metody leczenia, stosować bardzo agresywne leczenie przeciwnowotworowe, żeby wyleczyć naszych pacjentów, a to powoduje, że często jakość życia po leczeniu u naszych pacjentów jest gorsza niż gdybyśmy rozpoznali te nowotwory we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy jedna metoda zazwyczaj daje skuteczne leczenie, daje całkowite przeżycie.
W tym tygodniu pożegnaliśmy podopieczną Fundacji Otwarte Ramiona, panią Kasię… Ten artykuł dedykujemy jej… I w jej imieniu prosimy… nie lekceważcie pierwszych objawów. Idźcie do lekarza, zróbcie komplet badań! To takie ważne…
Portal pacjent.gov.pl podaje:
Pamiętajcie: Nowotwory głowy oraz szyi obejmują szereg chorób onkologicznych zlokalizowanych w rozmaitych częściach głowy i szyi, np. języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy lub gardła.
Czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju tych chorób, to:
- palenie papierosów
- nadużywanie alkoholu
- nieleczone choroby zębów i dziąseł
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (znanego szerzej jako wirus HPV).
Na podanej stronie możecie sprawdzić, gdzie zgłosić się na badania profilaktyczne! Nie czekajcie! Tu chodzi o Wasze życie…
Warto wiedzieć, że tym rozpowszechnionym wirusem ludzie często zarażają się za pośrednictwem kontaktów seksualnych. W kontekście nowotworów głowy i szyi istotną drogą zakażenia jest zwłaszcza seks oralny.
Objawy, które powinny niepokoić, to:
- pieczenie języka
- niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej
- czerwone lub białe naloty w jamie ustnej
- ból gardła
- przewlekła chrypka
- ból w trakcie przełykania i problemy z połykaniem
- guz na szyi
- jednostronna niedrożność nosa
- krwawy wyciek z nosa.
Badajmy się dla siebie i dla swoich bliskich!