Podziel się

Według najnowszego badania zrealizowanego przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie stan zdrowia polskich dzieci pogarsza się, zarówno jeśli chodzi o otyłość, jak i o nadwagę. 2 listopada odbyła się konferencja prasowa, podczas której eksperci Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przedstawili wyniki badań dotyczących stanu zdrowia dzieci w erze COVID-19.

Autorka: Urszula Falasa

U prawie 25 proc. dzieci ten wskaźnik obwodu talii do wzrostu był nieprawidłowy, zmierzając w kierunku otyłości brzusznej.

Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że zbadano ponad 2 tys. dzieci w wieku 8 lat. Zakres badania dotyczył podstawowych parametrów zdrowotnych dzieci w Polsce. Dzieci były badane pod kątem wagi i wzrostu, mierzono im też ciśnienie krwi.

Niestety wyniki są alarmujące. Stan zdrowia naszych dzieci się pogarsza, zwiększa się procent coraz młodszych dzieci zarówno jeśli chodzi o otyłość, jak i o nadwagę.

Czynniki te mają poważne konsekwencje, które odbijają się nie tylko na zdrowiu dzieci, ale wpływają także na ich psychikę. Zwiększona waga to główne czynniki ryzyka w zakresie chorób kardiologicznych, a co za tym idzie problemów z ciśnieniem krwi, ale też inne powikłania związane z cukrzycą czy innymi przypadłościami. Specjaliści alarmują: przy prawie 5-proc. wzroście częstości występowania nadwagi w tej grupie wiekowej otyłość stała się ogromnym problemem! Pandemia Covid odcisnęła piętno na aktywności i nawykach żywieniowych dzieci. Rodzice przyznają, że pomimo powrotu dzieci do szkół i życia społecznego niezdrowe nawyki często pozostały z nimi … Już prawie 50 % dzieci przyznało, że spędzają więcej czasu przed ekranem komputera lub telewizora niż spędzały przed pandemią.

Wszystkie te zmiany bardzo mocno wpłynęły na pogorszenie samopoczucia nieletnich.

W czasie pandemii dzieci o ponad 17 proc. częściej sięgały po słone przekąski i o 23 proc. częściej po słodycze, jednocześnie ich aktywność fizyczna była w pandemii wyraźnie ograniczona.

Z badań Rzecznika Praw Dziecka wynika jedno: młodzi potrzebują pilnej pomocy psychologicznej. Już co siódme dziecko w Polsce odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu psychicznemu. Stan ten utrzymuje się nadal po zniesieniu obostrzeń pandemii.  Tylko połowa rodziców oceniła stan emocjonalny swoich dzieci jako bardzo dobry. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Rzecznika Praw Dziecka pokazały, że rodzina i szkoła są przez dzieci identyfikowane jako obszary silnego wsparcia. Dlatego tak ważna jest, a nawet niezbędna współpraca i zaangażowanie rodziców i nauczycieli.

Ministerstwo Zdrowia podejmuje wiele działań, które wychodzą naprzeciw zdiagnozowanym problemom, wskazując np. na programy dotyczące nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Została zapowiedziana budowa nowej strategii na rzecz zdrowia dzieci, która polegać będzie na stworzeniu nowego cyklu pogłębionych badań dzieci szkolnych.

Założenia strategii mają być przedstawione w lutym przyszłego roku. Tymczasem dbajmy o siebie i nasze dzieci!