Podziel się

Dzień Kobiet to obchodzone na całym świecie święto, które celebruje osiągnięcia, walkę o prawa i równość oraz znaczenie kobiet w społeczeństwie. Zanim zagłębimy się w symbolikę kwiatów i kolorów związanych z tym wyjątkowym dniem, warto przyjrzeć się jego historii i tradycjom.

Tekst: Olga Weihönig

Historia Dnia Kobiet

Historia Dnia Kobiet sięga końca XIX wieku, kiedy to w wielu krajach kobiety walczyły o prawa obywatelskie, równość płci oraz lepsze warunki pracy. Pierwsze obchody Dnia Kobiet miały miejsce 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, a ich inicjatorką była Socjalistyczna Partia Ameryki. Idea szybko rozprzestrzeniła się na inne kraje, a w 1910 roku na Międzynarodowej Konferencji Kobiet zaproponowano ustanowienie międzynarodowego Dnia Kobiet, który został oficjalnie zatwierdzony w 1911 roku.

Tradycje Obchodów

Obchody Dnia Kobiet różnią się w zależności od kultury i kraju, jednak często obejmują wręczanie kwiatów i prezentów, wydarzenia artystyczne oraz manifestacje, dyskusje na temat równości płci.

Symbolika Kwiatów w Dniu Kobiet

Kwiaty odgrywają istotną rolę w obchodach Dnia Kobiet, symbolizując piękno, delikatność oraz siłę kobiet. W języku kwiatów, nazywanym hana-kotoba, różne gatunki kwiatów mają różne znaczenia, które mogą być interpretowane w kontekście tego święta.

 • Róże: Róże są symbolem miłości i romantyzmu, ale także odwagi i determinacji. Czerwone róże wyrażają głębokie uczucia, podczas gdy różowe róże mogą symbolizować wdzięk i delikatność.
 • Tulipany: Tulipany są symbolem elegancji i doskonałości. Mogą również oznaczać miłość i hojność.
 • Lilie: Lilie są symbolem czystości, niewinności i oczyszczenia. W kontekście Dnia Kobiet mogą reprezentować siłę i piękno kobiecości.
 • Frezje: Frezje są symbolem wdzięczności, radości i szczęścia. Mogą być używane jako wyraz uznania dla kobiet i ich wkładu w społeczeństwo.
 • Goździki: Goździki są symbolem miłości matczynej oraz siły emocjonalnej. Często są wręczane jako wyraz szacunku i uznania dla matki lub innych kobiet w życiu.
 • Żonkile: Żonkile są symbolem radości, nadziei i odrodzenia. W kontekście Dnia Kobiet mogą reprezentować siłę i determinację w walce o równość i prawa kobiet.
 • Słoneczniki: Słoneczniki są symbolem siły, optymizmu i witalności. Mogą być używane jako wyraz wsparcia i solidarności z kobietami w ich walkach i osiągnięciach.
Symbolika Kolorów w Dniu Kobiet

Kolory także odgrywają istotną rolę w symbolice Dnia Kobiet, każdy z nich niesie ze sobą pewne znaczenia:

 • Żółty: Żółty symbolizuje radość, optymizm i energię. Jest to kolor, który dodaje pozytywnego nastroju i promuje poczucie wspólnoty.
 • Czerwony: Czerwony jest symbolem miłości, pasji i determinacji. Jest to kolor, który odzwierciedla siłę i poświęcenie kobiet w walce o swoje prawa.
 • Biały: Biały symbolizuje czystość, niewinność i pokój. Jest to kolor, który może być interpretowany jako wyraz szacunku i uznania dla kobiet oraz ich wkładu w społeczeństwo.
 • Fioletowy: Fioletowy jest symbolem godności, tajemnicy i duchowości. Jest to kolor, który może reprezentować siłę i niezależność kobiet oraz ich pragnienie równości.
 • Różowy: Różowy symbolizuje delikatność, romantyzm i empatię. Jest to kolor, który podkreśla piękno kobiecości oraz wartość relacji międzyludzkich.
 • Pomarańczowy: Pomarańczowy jest symbolem entuzjazmu, kreatywności i energii. Jest to kolor, który może być interpretowany jako wyraz wsparcia i solidarności z kobietami w ich wysiłkach i osiągnięciach.
W ten sposób, obchody Dnia Kobiet są okazją do celebrowania siły, determinacji i piękna kobiet na całym świecie, a symbolika kwiatów i kolorów dodaje głębi i znaczenia temu wyjątkowemu świętu, oraz podkreśla różnorodność i piękno kobiecej natury.
Kobiety dziś.

Kobiety są naszymi córkami, matkami, babciami, pełnią niezastąpioną funkcję w naszym życiu. Potrafią sprawiać nam na co dzień dużo radości, wspierać nas w trudnych momentach, uczyć, dawać ciepło i wiele więcej. To one są strażniczkami domowego ogniska i często scalają rodzinę.

Doceniajmy ich trud codziennie, aby czuły, że to co robią jest ważne. W tym niezwykłym dniu jakim jest święto kobiet, niech każda kobieta poczuje się rozpieszczana, wsparta i zasłużenie celebrowana.

Podsumowanie
 • Dzień Kobiet to święto obchodzone na całym świecie, celebrujące osiągnięcia kobiet oraz walkę o ich prawa.
 • Historia tego dnia sięga XIX wieku, a jego tradycje różnią się w zależności od kraju.
 • Kwiaty odgrywają ważną rolę w obchodach, symbolizują piękno, siłę i delikatność kobiet.
 • Kolory również mają swoje znaczenie, przekazując różnorodne emocje i wartości.
 • Dzień Kobiet to także czas docenienia roli kobiet w naszym codziennym życiu.