Podziel się

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego jest organizacją, która od lat wspiera ofiary oraz rodziny ofiar wypadków, w tym wypadków komunikacyjnych.
Niestety od lat nie ubywa nam osób, którym trzeba nieść pomoc. Wręcz przeciwnie. Dlatego jako organizacja odpowiedzialna społecznie, bardzo mocno stawiamy na edukację i profilaktykę. Rok 2024 rozpoczynamy wspaniałą inicjatywą skierowaną do najmłodszych. Akcja „Dziecko Bezpieczne Na Drodze”, którą realizujemy w ramach kampanii Szybcy i Pomocni, skierowana jest do dzieci i ma na celu naukę prawidłowych nawyków w trakcie poruszania się w ruchu ulicznym w mieście i poza miastem.

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego zaczyna Nowy Rok pod znakiem dzieci i ich bezpieczeństwa. Ruszamy z akcją „Dziecko Bezpieczne Na Drodze”. Akcja jest prowadzona w ramach naszej kampanii „Szybcy i Pomocni”. Chcemy dotrzeć z naszym przekazem do dzieci w całej Polsce.

Ale jak rozmawiać z dziećmi o przepisach ruchu drogowego?

Najlepiej bawiąc się i śmiejąc! Specjalnie z tą myślą przygotowujemy cykl wierszyków „Uważaki”, które w zabawny sposób przekażą dzieciakom na czym polegają zasady i przepisy ruchu drogowego, oraz co może się stać, kiedy nie będziemy tych przepisów przestrzegać. Autorem wierszyków jest Robert Koniuszy – autor książek i podcastów dla dzieci, który przez wiele lat zawodowo był policjantem i pracował jako oficer prasowy w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa II.

Pan Robert stworzył specjalnie na potrzeby naszej kampanii 11 wesołych rymowanek, które w przystępny sposób wyjaśnią wszystkim dzieciom jak należy poruszać się po drodze „aby sobie i innym nie szkodzić”.

Obecnie na kanale YouTube Fundacji Otwarte Ramiona można już odsłuchać cztery z 11 rymowanek:
  • pierwszą o Zajączku Pośpieszku, który wyjaśni, dlaczego nie można przebiegać na czerwonym świetle. Wierszyk czyta nasza koleżanka i współpracowniczka, Magdalena Buszko.

  • drugą o Wesołych Zwierzakach w Drodze Do szkoły, które wytłumaczą, którą stroną drogi należy się poruszać aby nie spowodować zagrożenia dla siebie i kierowców. Wierszyk czyta sam autor, Robert Koniuszy.

  • Trzecią o Rowerowy Ekspercie, Misiu Horacym, który tłumaczy jak ważne są kas i odblaski oraz zanjość przepisów dla dzieci, które lubią jeździć rowerem. Misiowi Horacemu swojego ciepłego głosu znowu użyczył autor serii „Uważaki”, Robert Koniuszy.

  • Czwartą, o Magicznych Pasach Bezpieczeństwa. Tym razem to dzieci zwracają się do rodziców, tłumacząc dlaczego tak ważne są w aucie i dlaczego trzeba je koniecznie zapinać, przed każdą podróżą. Z przyjemnością informujemy, że do akcji włączyła się Paulina Śmigielska, znana i ceniona aktorka, która specjalnie dla nas przeczytała wierszyk!

  • Piąta rymowanka już jest gotowa do odsłuchania. Tym razem lektorem jest Witold Wieliński, który wspaniale przeczytał wierszyk o Czarodzieju Barnabie, który zamiast się uczyć, próbował posiąść wiedzę magicznymi sposobami… Zapraszamy do słuchania!

Niedługo zostaną tam opublikowane kolejne rymowanki, które będziemy kolejno zamieszkać w tym artykule, na naszym profilu na Facebooku oraz na YouTube. Śledźcie nas koniecznie!

Docelowo powstanie cały audiobook z nagranymi wierszykami, e-book, który będzie można pobrać z naszej strony www oraz kolorowa broszura, która będzie bezpłatnie kolportowana do wszystkich zainteresowanych akcją placówek oświatowych.

Dlaczego ta akcja jest taka ważna? Codziennie słyszymy o tym, że na naszych drogach zdarza się wiele wypadków z udziałem najmłodszych. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i bezpieczeństwo dzieci!

11 rymowanek powstało dzięki wsparciu PWPW S.A. W tej chwili poszukujemy partnerów, którzy pomogą nam opłacić druk, aby można było rozpocząć bezpłatny kolportaż do zainteresowanych placówek oświatowych. Zapraszamy do współpracy aby wiedza szła w świat i wpływała na poprawę bezpieczeństwa dzieci na naszych drogach!