Mam na imię Dominika, mam 22 lata. Na cukrzycę zachorowałam ponad rok temu – 6 października. Informacja o chorobie była dla mnie szokiem, zmieniła po części moje życie. Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która wymaga codziennego podawania insuliny będącej hormonem ratującym życie.

Wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Wyniki mojego leczenia są różne, są wahania poziomu cukru.

Właściwe leczenie cukrzycy jest ważne dlatego, że niewyrównana cukrzyca niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań, które mogą być zarówno wczesne (ostre), pojawiające się w wyniku wahań poziomu cukru we krwi, jak i późne (przewlekłe), których przyczyną jest zawyżony poziom cukru przez wiele lat, jak np. retinopatia cukrzycowa (uszkodzenia wzroku), neuropatia cukrzycowa (uszkodzenia nerwów), nefropatia cukrzycowa (choroba nerek), choroby serca, udar mózgu, stopa cukrzycowa.

Dominika Gołaszewska, Fundacja Otwarte RamionaOdpowiednie glikemie ważne są także podczas ciąży, dla rozwoju dziecka. Duże wahania glikemii, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży mogą negatywnie wpłynąć na rozwój malucha. Chodzi też o to by zminimalizować ryzyko wad rozwojowych w czasie, gdy tworzą się wszystkie organy dziecka.

Moja choroba leczona jest poprzez podawanie przez cały okres życia insuliny o krótkim czasie działania- NovoRapid do spożywanych w ciągu dnia posiłków, a także insuliny o długo działającym, bezszczytowym analogu – tzw. bazę, która podawana jest raz na dobę, na noc- Lantus. Leczenie wymaga kilkukrotnych (w ciągu doby) podskórnych wstrzyknięć leku (insuliny) w roztworze, a także systematycznego, wielokrotnego sprawdzania poziomu glukozy we krwi.

Jest to model intensywnej insulinoterapii, niezbędnej do mojego normalnego funkcjonowania.

Koszty leczenia cukrzycy są wysokie. Są to wydatki m.in. na: insulinę, paski do glukometru, opatrunki, lancety (igły), glukozę, paski do analizy moczu tj. glukozy oraz ciał ketonowych w moczu, glukagon (w przypadku utraty przytomności) oraz leki w postaci witamin, proszków.

Jeśli tylko możesz – Proszę, pomóż mi. Wpłać darowiznę na konto Otwarte Ramiona Fundacji Splotu Ramiennego lub przekaż 1% podatku, koniecznie z dopiskiem Dominika Gołaszewska. Dla Ciebie to tylko chwila, każda pomoc jest wartościowa.

Bardzo dziękuję wszystkim Darczyńcom!
Dominika