Grabowska Nela urodziła się w 17. 10. 2012 roku w łomżyńskim szpitalu. Obecnie, wizualnie niczym nie różni się od zdrowych dzieci. Jednak przez komplikacje porodowe i ludzki błąd doszło do uszkodzenia lewej rączki.

Rączka początkowo była niewładna poza zachowanymi ruchami paluszków. Wstępnie rozpoznano porażenie splotu barkowego z opadającą kończyną górną lewą. Po kilku miesiącach ustalono, iż Nela ma uszkodzony nerw w ramieniu odpowiadający za pracę mięśni.

Po wielu konsultacjach i badaniach zlecono intensywną rehabilitację różnymi metodami. W przypadku uszkodzenia nerwu nie ma szans na jego odbudowę i regeneracje w związku z czym Nelę czeka bardzo ciężka, mozolna i długotrwała rehabilitacja by w przyszłości móc normalnie funkcjonować.

Obecnie stan Neli jest zadowalający choć jest to zasługa bardzo ciężkiej, wieloletniej pracy samej Neli jak i osób które uczestniczą w tym by mogła ona wrócić do zdrowia.

Nela co jakiś czas jeździ na prywatne, ambulatoryjne turnusy rehabilitacyjne do Białegostoku (oddalonego o 65 km od naszego miejsca zamieszkania). Ponadto uczęszcza na rehabilitację również ambulatoryjną do ośrodka rehabilitacyjnego w naszym mieście, który rozpoczął działalność od lipca 2016 roku. Jest dla nas bardzo dużym ułatwieniem. Nela korzysta też z zajęć rehabilitacyjnych, integracji sensorycznej i zajęć ogólnorozwojowych w Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu oraz z zajęć integracji sensorycznej oferowanych przez Miejskie Przedszkole nr 1 (Akademia Malucha).

By w pełni wykorzystywać czas i własne możliwości, Nelka chodzi na prywatne zajęcia nauki pływania i zajęcia tańca towarzyskiego. O ile rączka i jej stan idzie ku dobremu o tyle skutkiem ubocznym uszkodzenia jest skrzywienie kręgosłupa, które niestety postępuje dość szybko wraz ze wzrostem Neli i wchodzi już na drugi stopień. Mimo wszystko, wszystkie te zajęcie tworzą całość, która mamy nadzieje przełoży się za parę lat na zdrowy rozwój Neli.