A,elia Jenczek, porażenie splotu ramiennegoAmelka urodziła się 18.06.2008 w szpitalu nr. 3 w Tarnowskich Górach. Ważyła 4400 g i mierzyła 60 cm. Dostała tylko 4 punkty Apgar w pierwszej minucie. Cała ciąża przebiegała prawidłowo i poród również trwał 1 godz i 45 minut więc nie było wskazań do cesarki.

Koszmar zaczął się w chwili kiedy urodziła się główka, a barki zostały. Lekarz i położna robili co tylko możliwe aby wyciągnąć naszą córeczkę. Amelka urodziła się w zamartwicy, ze złamanym obojczykiem oraz porażeniem splotu ramiennego lewego. Po reanimacji córka trafiła do inkubatora. W chwilę po porodzie dowiedzieliśmy się, że córeczka ma uszkodzony splot i nie rusza rączką oraz, że czeka nas długotrwała rehabilitacja. Mając zaledwie parę dni Amelka trafiła na oddział patologii noworodka w Katowicach – Ligocie. W szpitalu córka przeszła szereg badań w tym EMG i rezonans magnetyczny. Rozpoznanie kliniczne: porażenie splotu barkowego lewego(P14.0), stan po złamaniu obojczyka lewego (P13.4), uraz okołoporodowy (P15.9).

Amelka zaczęła intensywną rehabilitację gdy miała zaledwie miesiąc. Dwa razy w tygodniu jeździmy do Katowic (dodam, że w jedną stronę mamy prawie 50 km), raz w tygodniu mamy godzinną rehabilitację w Radzionkowie. Co dwa miesiące jeździmy do poradni przeciwbólowej codziennie przez dwa tygodnie. Mieliśmy też prywatną rehabilitację, ale ze względów finansowych musieliśmy zrezygnować. Pragnę dodać, że Amelka jest naszym trzecim dzieckiem. Zrezygnowałam z pracy po urlopie wychowawczym aby poświęcić się rehabilitacji dziecka.

hamelki2rys1minNasza córeczka jest bardzo pogodnym dzieckiem, ćwiczy wytrwale. Problem sprawia jej podnoszenie rączki do góry, którą „ciągnie” z barku oraz rotacja zewnętrzna ręki. Amelka została zakwalifikowana do zabiegu operacyjnego przez prof. A. Gilberta we wrześniu 2011 r. Mamy nadzieję, że ta operacja chociaż w części pomoże Amelce przywrócić sprawność rączki. Każdego dnia zadajemy sobie pytanie dlaczego? Zrobimy wszystko co w naszej mocy aby nasza córeczka mogła cieszyć się obydwiema rączkami wiedząc, że w pełni i tak nie uda się jej odzyskać sprawności.

Rodzice Amelki

Agata Jacek Jenczek
ul. Sosnowa 1, 42-625 Ożarowice
tel. 693097148, 32/2857149