Zofia Lipińska jest podopieczną Fundacji Otwarte Ramiona.wrodzoną wadę serca

Lipińska Zofia, wrodzoną wadę serca; Fundacja Otwarte Ramiona; KRS- 0000142952; www.otwarteramiona.pl ; jeden procent podatku

Zosia urodziła się 18 grudnia 2015 roku w Łodzi. Miałyśmy szczęśliwie wyjść ze szpitala na święta Bożego Narodzenia do domu. Jednak tak się nie stało.

Pierwszy raz do szpitala trafiłam z powodu nadciśnienia. Na izbie przyjęć lekarz podejrzewał obumarcie płodu. To były najgorsze trzy dni w moim życiu. Okazało się w końcu, że wszystko jest w porządku. Dalej ciąża przebiegała bez większych problemów. Tydzień przed porodem znów trafiłyśmy do szpitala i znów z powodu nadciśnienia tętniczego. Przy przyjęciu po zrobieniu USG lekarz oznajmił, że córka waży 3200 gramów. W rzeczywistości córka ważyła 4 kg i mierzyła 57 cm.  Podczas porodu mała zaklinowała się i mimo uwag położnej, lekarz stwierdził, że Zosia urodzi się naturalnie.

Położna przekręciła zaklinowaną główkę, aby córka mogła oddychać. Kiedy lekarz przyszedł po raz drugi postanowił, że własnoręcznie wyciągnie córkę. Położna szybciutko wezwała pediatrę. Córka miała całkowicie bezwładną prawą rączkę, arytmię i ledwo oddychała. Zawiniętą w becik podano mi ją zaledwie na 5 minut po czym zabrano ją do inkubatora, gdzie spędziła kolejne 10 dni.

Okazało się że prócz bezwładnej rączki, córka ma wrodzoną wadę serca, nie wykrytą w czasie badań prenatalnych.

Skierowano nas do poradni rehabilitacyjnej. Po tygodniu w domu, trafiłyśmy do szpitala na konsultacje kardiologiczne. Lekarz kardiolog,  prócz serduszka postanowiła również zając się rączką córki.

Na szczęście! Tam dowiedziałyśmy się od lekarzy rehabilitacji, dwóch ortopedów, neurologów, że podejrzewają porażenie splotu. Przeprowadzono szereg badań, od usg barków, przez RTG, aż w końcu rezonans magnetyczny. Rozpoczęłyśmy intensywną rehabilitację. Ćwiczenia metodą Vojty, Bobath i wiele wiele innych. Było ciężko, dla mnie jako mamy, jednak nie żałuję. Po dwóch latach intensywnych ćwiczeń Zosia potrafi jeść, rysować prawą rączką. Jest to ogromnie ważne ponieważ Zosia jest praworęczna. Zosia cały czas potrzebuje ćwiczeń ponieważ nie wszystkie funkcje rączki są sprawne.  W przyszłości może mieć poważne  kłopoty w  wadą postawy, z kręgosłupem. Jednak jej zapał i wola walki pomaga nam w dalszej rehabilitacji.

wrodzoną wadę serca