KRS: 0000142952 | Nr konta: 97 1050 1025 1000 0022 3887 9981

Makowska Paulina

Podopieczny Fundacji od 07-02-2007
Uszkodzenie splotu ramiennego
Czytaj historię

hpauliny02minMakowska Paulina urodziła się 9.11.2006 r. w Zielonej Górze. Przypuszczalna waga urodzeniowa wynosiła 4400 g, a ostatnie USG robione było właśnie w dniu porodu. Ostatecznie urodziła się z waga 4030 g i wzrostem 57 cm. Kiedy przyjmowano mnie dzień wcześniej do szpitala, położna dokładnie zmierzyła moje wymiary, ale niestety nikt nie wziął pod uwagę, że mam grube kości. Poza tym przyjęli mnie z nadciśnieniemhpauliny01min 150/105 i wtedy ta sama położna mówiła mi, że przy nadciśnieniu może być wykonane cc. Niestety w czasie porodu nikt o tym nie pomyślał, a wtedy ciśnienie miałam 160/100. Poza tym już od samego początku Paulinka nie mogła wejść w kanał rodny i kazali mi leżeć na boku co spowodowało, że dziecku się udało. Jednak gdy urodziła się główka, zaklinowały się barki i Paulinka została wyciśnięta. Nikt oczywiście nie mówił co się stało, tylko że jest zmęczona po porodzie i musi odpocząć w inkubatorze. O wszystkim dowiedziałam się po kilku dniach.

Nie jestem nawet w stanie wyobrazić sobie ile bólu i cierpienia musiało znieść moje dziecko, tylko dlatego, że na zielonogórskim oddziale pracują niedouczeni lekarze, że przez ich braki w wykształceniu moje dziecko do końca życia będzie musiało borykać się z tym problemem.

Zastanawiam się też, dlaczego lekarz zwlekał z cc zważywszy na to, że cały czas na sali obecny był anestezjolog, a cc miało być zrobione tylko zamiast tego doprowadzili do urodzenia się główki.

W tej chwili Paulinka jest codziennie rehabilitowana. Dzięki ofiarności wielu ludzi udało nam się zebrać pieniążki na operację w Paryżu, która została przeprowadzona 19 kwietnia 2007 r.

hpauliny04minTak brzmi protokół pooperacyjny:
Całkowite porażenie porodowe prawego splotu barkowego
Zerwanie C5, C6, C7
Usunięcie T8, D1
Przeszczep gałęzi górnychhpauliny03min

Droga nad- i podobojczykowa, chirurgiczne przecięcie kości obojczyka, istnieje poważne zwłóknienie. Dość łatwo odnalezione C5 C6 i C7, które mają dobry wygląd i które są całkowicie zerwane, C8 i D1 są wyrwane, poważna utrata substancji, około 6 cm, a pęczki boczne znajdują się pod obojczykiem. Pobranie obu nerwów łydkowych. Przeszczep C5 C6 C7, 5 włókien na pęczku bocznym splotu ramiennego, pęczku przyśrodkowym, 2 włókien na pęczku tylnym. Włókna zostały umiejscowione i sklejone pod mikroskopem, dobry wygląd naprawy. Zamknięcie obojczyka i odłamów kostnych. Szew mięśniowy dwuwarstwowy. Szew skórny. Kokila

Już w Clinique Jouvenet, prof. Gilbert poinformował nas, że Paulinkę czeka długotrwała rehabilitacja, a paluszkami zacznie ruszać za ok. 3 – 4 lata.

Niestety utrzymujemy się tylko z mojej pensji, mąż zajmuje się dzieckiem. Paulinka jest rehabilitowana w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej w Zielonej Górze. Niestety NFZ refunduje tylko 2 zabiegi tygodniowo, w pozostałe dni trzeba wynajmować prywatną rehabilitantkę. Koszt godziny rehabilitacji to ok. 50zł. Nie jesteśmy w stanie wydawać 150zł tygodniowo, to dla nas zbyt duże obciążenie.

Historia Pauliny od grudnia 2008 [dodano: 2011-02-07]
DALSZY PRZEBIEG LECZENIA I REHABILITACJI PAULINKI

Paulinka nadal potrzebuje leczenia i rehabilitacji.
W grudniu 2008 roku w Stołecznym Centrum Rehabilitacji Narządu Ruchu w Konstancinie – Jeziornej przeszła zabieg podania toksyny botulinowej do mięśnia trójgłowego ramienia. Po tym zabiegu przebywałyśmy przez 3 tygodnie na turnusie rehabilitacyjnym.hpauliny06max

Kolejną operację przeszła w kwietniu 2010 roku w Konstancinie – Jeziornej. Operacja miała na celu uwolnienie mięśnia podłopatkowego oraz transfer mięśnia najszerszego grzbietu.

Po tej operacji przez 6 tygodni Paulinka miała założony gips, a następnie przez 3 tygodnie przebywałyśmy na turnusie rehabilitacyjnym.

Operacje i rehabilitacja przynoszą efekty, jednak mają one na celu usprawnienie Pauliny gdyż jak napisała biegła neurolog dziecięcy w opinii sądowo – lekarskiej wykonanej na zlecenie Sądu Okręgowego w Zielonej Górze Paulina nigdy nie uzyska pełnej sprawności w funkcjonowaniu rączki, a obecnie stopień uszczerbku na zdrowiu wynosi aż 70%!!!

Dlatego też ciągle walcząc o zdrowie dla naszego dziecka będziemy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc.

Od operacji w kwietniu 2010 roku nieustanie, codziennie trwa rehabilitacja, walka z NFZ i dodatkowe godziny rehabilitacji. Oprócz tego od kilku lat walka w sądzie o odszkodowanie i kolejne opinie biegłych oraz wizyty kontrolne.

29 października 2011 roku w Dziekanowie Leśnym odbyła się kolejna konsultacja z prof. A. Gilbertem. Podczas konsultacji Paulinka została zakwalifikowana do dwóch operacji, które mają na celu wzmocnienie nadgarstka (pierwsza operacja) oraz przeszczepu ścięgien, aby mogła chwytać przedmioty (druga operacja). Według naszych wstępnych obliczeń koszt każdej z nich wyniesie ok. 20.000 zł. Dlatego też wciąż zbieramy pieniążki i prosimy o wsparcie, które pozwoli Paulince odzyskać sprawność w największym możliwym zakresie.

2014

Paulinka przeszła 3 operacje – w 2007, 2010 i 2012 roku. Oprócz tego szereg różnych badań i zabiegów. Po konsultacjach z niemieckim profesorem z kliniki w Aachen pojawiła się ostatnia szansa, która pozwoli chociaż w części przywrócić sprawność Paulince. Obecnie córcia ma 8 lat i zamiast bawić się beztrosko każdy dzień wypełniony ma rehabilitacją. Nie potrafi także wykonać prostych czynności, takich jak zawiązanie buta, samodzielne ubranie się czy nawet jazda na rowerze. Jest coraz starsza i coraz bardziej odczuwa różnice między nią a rówieśnikami. Chciałaby bawić się tak jak oni, jednak nie zawsze może. Koszt operacji w przeliczeniu na złotówki to około 27 000 zł. Około, ponieważ ostateczny koszt zabiegu zobaczymy dopiero na rachunku. Wszystko zależy od tego jak bardzo skomplikowany będzie zabieg.

Chcielibyśmy aby operacja odbyła się jeszcze w tym roku, ponieważ w przyszłym roku Paulinka idzie do Pierwszej Komunii Świętej, ma przed sobą masę przygotowań i co najważniejsze – im szybciej odbędzie się operacja, tym lepsze są rokowania na poprawę stanu ręki.

Z góry dziękujemy,

Anna, Mariusz i Paulinka Makowscy


Informujemy, że osoba fizyczna oraz spółki osobowe jako darczyńcy dokonujący darowizny na rzecz fundacji mogą odliczyć do 6% osiągniętego dochodu w stosunku rocznym, a osoby prawne do 10% dochodu. Przekazując darowiznę na konto Fundacji pomożesz dzieciom z uszkodzonym splotem ramiennym.