KRS: 0000142952 | Nr konta: 97 1050 1025 1000 0022 3887 9981

Słaby Stella

Podopieczny Fundacji od 15.02.2018
porażenie splotu ramiennego
Stella Słaby, porażenie splotu ramiennego, www.otwarteramiona.pl

Słaby Stella jest podopieczną Fundacji Otwarte Ramiona.

Nasza córeczka Stella urodziła się 23 czerwca 2017 roku w Kołobrzegu.
Do szpitala trafiliśmy dwa dni przed wyznaczoną datą porodu. Byliśmy pełni nadziei i wiary, że jesteśmy przygotowani, by powitać naszą trzecią Córeczkę. Po tygodniu spędzonym w szpitalu odczuliśmy lekceważenie lekarzy. Kazano wrócić gdy rozpocznie się poród. Po niedługim czasie wróciliśmy z powrotem z porodem w toku. Nie wykonano nawet powtórnego USG. Miałam bardzo złe przeczucia o czym informowałam personel wielokrotnie.

Rozpoczęła się walka o nasze życie. Córeczka zablokowała się w kanale rodnym.


Lekarze na zmianę zaczęli szarpać dziecko dołem i wypychać, uciskając górną część mojego brzucha. Wyrwano Ją. Była sina, nie oddychała, nie płakała. Na kilka sekund położyli mi Ją na brzuch a potem zabrali.
Stellinka urodziła się z wagą 5150 gramów i mierzyła 59 cm. Lekarze pomylili się o ponad kilogram – cztery dni wcześniej sugerowali wagę 3800 gramów. A przecież mieli  tyle czasu by wszystko wybadać.

W czasie  porodu straciłam przytomność – film mi się urwał. Nie było ze mną kontaktu przez kilka godzin. Przechodziłam przez śmierć kliniczną…


Widziałam wszystko z perspektywy z góry jak lekarze biegają po sali porodowej, krzyczą… A ja unosiłam się i szłam w kierunku niewyobrażalnie jasnego światła. Było mi bardzo przyjemnie, w tym czasie Maleńka też walczyła o życie.

W pierwszych sześciu minutach życia, punktacja Apgar  wyniosła 0 pkt. Ciężka zamartwica. Stella niewyobrażalnie walczyła o życie. Udało się! Jest z nami nasza dzielna Kruszynka!

Podano mi krew, osocze, tlen… wróciłam i ja.
Mój Mąż cały czas czuwał przy mnie. Głaskał po policzku, trzymał za rękę, zalany łzami. Mówił: Kochanie nie zostawiaj nas błagam. Miłość silniejsza niż śmierć.
Trzy doby Maleńka podłączona była do aparatury w inkubatorze. I gdy ciągle słyszałam: „na ten czas jest stabilnie’’- chciałam zapaść się pod ziemię. To był horror!

Poinformowano nas, że jest problem z rączką, która zwisała bezwładnie.

Pierwszą wizytę u neurochirurga odbyliśmy gdy Stella skończyła 9 dni. Usłyszeliśmy złe wieści. Pierwszy raz nazwano naszą Córeczkę inwalidką –  płakaliśmy jak dzieci w lekarskim gabinecie.

Zalecono rehabilitację, ćwiczenia. Poinformowano, że nerwy regenerują się do 3-4 miesiąca życia.


Jeździliśmy więc na kontrole niczego nie chcąc przeoczyć. Zastosowaliśmy się do wszystkich zaleceń. Zaczęło do nas docierać czym jest porażenie splotu ramiennego, i że jest to niepełnosprawność na całe życie.
Zaczęły się wyjazdy do specjalistów… neurologa, kardiologa, okulisty, laryngologa, ortopedy…
Stella kilkukrotnie była już hospitalizowana. Podczas kilkudniowych wizyt szpitalnych przechodzimy przez szereg długich i bolesnych badań. Ona cierpi fizycznie – my psychicznie.
Póki co Maleńka nie została poddana operacji przeszczepu nerwów, gdyż wysiłek jaki wkłada w rehabilitację przynosi powolne lecz systematyczne efekty.
Postawa Jej ciała jest zniekształcona. Opadająca rączka powoduje nadmierne wygięcie kręgosłupa, bark jest niestabilny a rączka skręcona do wewnątrz. Asymetria główki wynika z przykurczu szyi. Widoczne są objawy zespołu Hornera.
Tak banalne czynności jak wyciągnięcie lewej rączki po upragnioną zabawkę lub chrupkę jest nieosiągalne. Maleńka dłoń odmawia posłuszeństwa.
Stella wymaga rehabilitacji w szerokim zakresie, stymulujemy, masujemy, naświetlamy laserem. Każdego dnia walczymy o sprawność naszej Córeczki. Jest prawdziwą Gwiazdką z nieba dla Nas i Wspaniałych Siostrzyczek – Laury i Mariki.
To dla nas ważny i ciężki czas, dlatego bardzo dziękujemy za wsparcie oraz okazaną pomoc.
Stella z Rodzicami


Informujemy, że osoba fizyczna oraz spółki osobowe jako darczyńcy dokonujący darowizny na rzecz fundacji mogą odliczyć do 6% osiągniętego dochodu w stosunku rocznym, a osoby prawne do 10% dochodu. Przekazując darowiznę na konto Fundacji pomożesz dzieciom z uszkodzonym splotem ramiennym.