Projekt „Pomocna Dłoń 3D” to pierwszy w Polsce pilotażowy program polegający na zaprojektowaniu, wykonaniu i przekazaniu wybranym do projektu dzieciom wydrukowanego w technice druku 3D eksperymentalnego urządzenia – „protezy”  ręki.

Te innowacyjne urządzenia protetyczne otrzymają dzieci z urazami i wadami wrodzonymi dłoni lub przedramienia. Aktualnie do projektu przyjęliśmy 25 dzieci, ponieważ projekt jest rozwojowy, zamierzamy wspomóc docelowo 100 dzieci.

Każdego roku rodzi się w Polsce ponad 100 dzieci z wadami wrodzonymi dłoni i przedramienia, jeszcze więcej ulega wypadkom. Protezy, szczególnie dla dziecka, są dużym wydatkiem dla rodziny, należy je wymieniać wraz ze wzrostem ciała, a nie zawsze chorzy mogą liczyć na dofinansowanie NFZ. Koszt protezy to kilka do kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast koszt wyprodukowania proponowanego przez nas urządzenia jest o wiele niższy. Istnieje możliwość drukowania elementów zapasowych i nowych, większych, aby urządzenie „rosło” razem z dzieckiem. Dzieci, które nie mogą używać obydwu kończyn mają często problem z utrzymaniem poprawnej postawy ciała, kręgosłup wykrzywia się powodując problemy zdrowotne w przyszłości. Dzieci te nie mogą wykonywać wielu czynności, które wykonują ich rówieśnicy, np. jazda na rowerze czy gra na instrumentach muzycznych.

Dzięki zastosowaniu druku 3D możliwe jest wydrukowanie dowolnych przystawek do ręki ułatwiających korzystanie z różnych urządzeń i sprzętów.