Po urodzeniu dziecka

pierwsze kroki3Natychmiast rozpocznij ograniczone, bardzo delikatne ruchy bierne (ćwiczenia) kończyną niedowładną, aktywizując wszystkie stawy w ograniczonym zakresie (50%). W czasie spoczynku utrzymuj  kończynę ułożoną na klatce piersiowej. Skontaktuj się z fizjoterapeutą, który nauczy Cię jak ćwiczyć z dzieckiem. Jest bardzo ważne aby początkowo nie niepokoić się  zbyt mocno, ponieważ istnieje duża szansa na spontaniczne odzyskanie sprawności ręki Twojego dziecka  /około 60% – 80% /

Po 8 – 10 dniach

Jeśli niedowład ręki nie ustąpił skontaktuj się z kliniką specjalizującą się w okołoporodowych uszkodzeniach splotu ramiennego. Na tym etapie nie ma wskazań do badania przy użyciu elektomiografii /EMG/, nie ma ono wartości diagnostycznej.

poradnik rodzica

Kliknij i pobierz Poradnik

1 miesiąc

W tym wieku powinno być obejrzane przez  specjalistę w zakresie uszkodzeń splotu ramiennego. Należy kontynuować fizjoterapię /ćwiczenia/ wg instruktażu fizjoterapeuty i rozpocząć cykliczne zabiegi w ramach oddziału stacjonarnego lub ambulatorium, również w warunkach domowych. W tym wieku nie jest konieczne używanie ortezy czy łuski korygującej /splint/.

3 miesiąc

Chirurg zadecyduje o pierwszej rekonstrukcyjnej operacji neurochirurgicznej, jeśli nie ma poprawy w sile mięśnia dwugłowego lub występuje całkowity niedowład ręki plus zespół Hornera (patrz algorytm).

Na tym etapie EMG jakkolwiek ma małą wartość w przewidywaniu poprawy sprawności, ale może być użyteczne w celu oceny możliwego wyrwania nerwu. Badanie EMG będzie mniej bolesne, jeśli użyjemy krem znieczulający na godzinę przed badaniem.

Fluoroscopia (prześwietlenie) może być również  ważne, jako że może ustalić czy również nerw przeponowy jest uszkodzony. W takim przypadku przepona nie pracuje po stronie, której dotyczy nerw i może wystąpić problem z oddychaniem. W tym przypadku CT mielografia może wspomóc ocenę przy ciężkich uszkodzeniach i ich rozpoznanie.
Fizjoterapia jest kontynuowana zgodnie z  ściśle określonymi zaleceniami.

Co 3 miesiące

pierwsze kroki3Dziecko jest badane przez chirurga i fizjoterapeutę w celu kontroli postępów w odzyskaniu sprawności i sprawdzeniu stanu kończyny z uwzględnieniem ewentualnych przykurczów w stawach. Najbardziej istotne jest sprawdzenie czy nie występuje   przykurcz przyśrodkowej rotacji w stawie ramiennym. Przez cały okres rozwoju dziecka  kontynuujemy fizjoterapię wg przyjętego programu, zarówno u dzieci operowanych jak i nie wymagających operacji rekonstrukcyjnej nerwów.

Po 2 latach

Górne korzenie nerwowe zakończyły proces regeneracji. Ruchy funkcjonalne mogą być polepszone dzięki kolejnej operacji chirurgicznej (ortopedycznej) dotyczącej mięśni.
Fizjoterapia jest kontynuowana wg zaleceń.

Po 4 latach

Mogą wystąpić deformacje kości i stawów. W tym wieku jest bardzo ważne wykonanie badania CT /tomografia komputerowa/ lub MRI /rezonans magnetyczny/ stawu ramiennego, aby ocenić możliwości odpowiedniej ponownej operacji chirurgicznej. Operacje chirurgiczne na kościach /osteotomia,uwolnienie stawu/ mogą być konieczne. Zajęcia fizjoterapeutyczne są powoli zastępowane  przez codzienną fizyczną aktywność i pływanie. Jednak bardzo ważnym jest by nie zaprzestać  fizjoterapii i powinna ona być kontynuowana przez całe życie.

Opracowanie dr Maria Grodner (wg zaleceń prof. A Gilberta)

źródło: www.obstetricalpalsy.net