Dysfunkcje stawu skroniowo- żuchwowego

Patologie w stawie skroniowo – żuchwowym (SSŻ) są bardzo powszechnym schorzeniem. Problemy z układem narządu żucia dotyka coraz więcej osób, a u każdego może mieć trochę inny obraz. Objawy tego schorzenia to najczęściej ból w okolicy SSŻ wraz z charakterystycznymi  trzaskami w czasie otwierania i zamykania ust, zbaczanie żuchwy, uczucie ograniczonego zakresu ruchomości, dyskomfort w czasie jedzenia, widoczne asymetrie twarzy, bóle głowy nieznanego pochodzenia, uczucie zatkanego ucha i inne. Przyczyn zaburzeń w tym stawie jest wiele, należą do nich m.in. dyslokacja krążka stawowego spowodowana np. występowaniem wady zgryzu. Wzmożone napięcie mięśni narządu żucia, może objawiać się różnymi parafunkcjami jak obgryzanie paznokci czy przygryzanie warg. Wszystkie urazy doznane w obrębie twarzoczaszki, szczęki, żuchwy w czasie wypadku czy intubacji przy narkozie również mogą przyczynić się do powstania problemów w SSŻ.

W leczeniu dysfunkcji stawów skroniowo- żuchwowych najważniejsze jest znalezienie problemu oraz ustalenie przyczyny powstania. W tym celu warto skontaktować się z stomatologiem specjalizującym się w leczeniu tego typu schorzeń. Lekarz stomatolog wraz z współpracującym fizjoterapeutą po wykonaniu wszystkich badań postawi diagnozę oraz objaśni plan dalszego leczenia. Rehabilitacja stomatologiczna polega na normalizacji napięcia mięsi zewnątrz i wewnątrz ust oraz przywracaniu prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych. W czasie pierwszej konsultacji przeprowadzone jest dokładne badanie, które polega na zebraniu wywiadu oraz wykonaniu testów klinicznych, na podstawie których ustalone zostanie rozpoznanie oraz dalsze leczenie. W celu znalezienia przyczyny z jaką zjawia się pacjent ocenia się zakres ruchów żuchwy, symetrie twarzy, występowanie trzasków w czasie otwierania/zamykania ust, postawę ciała oraz zgryz. Diagnoza obejmuje badanie palpacyjne mięśni narządu żucia, szyi oraz badanie ortopedyczne kręgosłupa wraz z miednicą.

Bruksizm

Bruksizm to termin określający nawykowe, często nieświadome zaciskanie i/lub zgrzytanie zębami, czego skutkiem są starte powierzchnie zębowe oraz przewlekłe bóle mięśniowe. U tych osób występuje kilkukrotnie większe napięcie mięśni narządu żucia niż w warunkach fizjologicznych, dlatego osoby cierpiące na bruksizm często skarżą się na bóle głowy, a w konsekwencji ciągłego napięcia mięśni żwaczy ich twarz przybiera kwadratowy kształt. Przyczyną takiego stanu może być wada zgryzu, źle wykonana korona protetyczna czy zbyt wysokie wypełnienie. Czynnikiem, który powoduje występowanie bruksizmu może być również nadmierny stres. Nagromadzone przez cały dzień stany emocjonalne jak złość, gniew czy agresja pobudzają mięśnie żucia do skurczu, a gdy znika kontrola (najczęściej w czasie snu) znajdują swój upust w postaci parafunkcji.

Należy umówić się na wizytę u stomatologa, który zajmuje się leczeniem tego typu schorzeń, by mógł ocenić przyczynę problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Zazwyczaj wykonuje się u takiego pacjenta szyny chroniące jego uzębienie. Jednak należy pamiętać, że to nie leczy przyczyny bruksizmu, ma jedynie zadanie ochronne. Warto również skontaktować się z fizjoterapeutą, który oceni całą postawę ciała oraz rozluźni napięte tkanki, zlikwiduje punkty spustowe powstałe w mięśniach oraz pokaże kilka ćwiczeń do autoterapii.  Zgryz a wada postawy

Przeprowadzone badania wskazują, że wady zgryzu wpływają na wady postawy. W związku z tym, nie powinno się rozpatrywać wad zgryzu lub dolegliwości bólowych w stawach skroniowo-żuchwowych jako oddzielnej jednostki chorobowej. Należy patrzeć na organizm ludzki jako całość, dlatego tak ważna jest współpraca fizjoterapeuty i stomatologa. Nieprawidłowe ustawienie głowy, linii barków, miednicy, stóp wpływa na zgryz i odwrotnie. Wada zgryzu deformuje, niszczy stawy skroniowo- żuchwowe i może doprowadzić do zaburzeń postawy ciała. Równowaga w obrębie mięśni całego ciała jest kluczem do wyleczenia wady zgryzu i stabilności wyników leczenia.Nerw trójdzielny- V nerw czaszkowy

            Do najczęściej występujących problemów związanych z nerwami czaszkowymi należy neuralgia nerwu trójdzielnego. W większości schorzenie to dotyczy kobiet po 60 roku życia.  V nerw czaszkowy rozdziela się na trzy główne gałęzie: oczny (V1), szczękowy (V2), żuchwowy (V3). W  jego skład wchodzą przede wszystkim włókna czuciowe, które przewodzą bodźce dotyku, zimna, ciepła i bólu. Zazwyczaj objawy bólowe mają charakter ostry, przeszywający, kłujący, trwający krótko ale bardzo intensywnie i lokalizują się wzdłuż przebiegu jednej lub więcej gałęzi. W związku z występowaniem podobnych objawów    kluczem do leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy, ponieważ często neuralgia nerwu trójdzielnego jest mylona z bólami zębów czy zatok. Najczęściej powodem występowania neuralgii jest ucisk pnia nerwu trójdzielnego w miejscu gdzie wychodzi on z mostu. Leczenie w większości przypadków jest trudne i długotrwałe. Zaczyna się od wprowadzenia farmakoterapii- karbamazepiny jak również leków przeciwdepresyjnych, które mają za zadanie hamowanie przewodzenia bólu przez zwiększenie stężenia serotoniny i noradrenaliny. W czasie leczenia stosowana jest również fizjoterapia, której zadaniem jest mobilizacja nerwu, zmniejszenie napięcia w tkankach oraz bólu. Wykonywane są także różne zabiegi chirurgiczne jak: neuroliza, termolezja czy kriolezja, które polegają na zniszczeniu różnych struktur układu nerwowego.

Kilka słów o autorce…

Kamila Jasińska; Fundacja Otwarte Ramiona

Nazywam się Kamila Jasińska, dyplom magistra fizjoterapii otrzymałam na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zaraz po zakończeniu szkoły rozpoczęłam pracę jako fizjoterapeutka w żeńskim klubie piłkarskim. Następnie pracowałam w Fundacji AVALON – pomoc dla osób niepełnosprawnych, a w chwili obecnej prowadzę własną działalność gospodarczą Rehastom oraz pracuję w szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindley’a na oddziale chirurgii czaszkowo- szczękowo- twarzowej, chirurgii jamy ustnej i implantologii. Oprócz wielu różnych kursów zawodowych ukończyłam takie szkolenia jak „Dysfunkcje w obszarze czaszkowo- żuchwowym i czaszkowo- twarzowym CRAFTA” oraz „Rehabilitacja stomatologiczna. Dysfunkcja czaszkowo- żuchwowo- kręgosłupowa w teorii i praktyce, część 1 i 2”

W czasie pracy z pacjentem wykonuję:

– Mobilizacje/ masaż tkanek miękkich na zewnątrz i wewnątrz ust,

– Pracę z blizną pooperacyjną

– Drenaż limfatyczny (np. przy dużych obrzękach)

– Techniki mięśniowo-powięziowego rozluźniania w obrębie szwów czaski, twarzy oraz całego kręgosłupa

– Mobilizacje/ manipulacje na stawach skroniowo-żuchwowych, szyjnym, piersiowym oraz lędźwiowym odcinku kręgosłupa jak i stawach biodrowo-krzyżowych

– Mobilizację nerwów czaszkowych

– Ćwiczenia relaksacyjne zmniejszające stres

– Autoterapia – nauka ćwiczeń

– Wkładki ortopedyczne