Podziel się

1 grudnia 2022 roku, w przepięknym, historycznym Kinie „Pod Kopułą” w Gostyniu odbędzie się premiera drugiego filmu z serii „Żyję z bólem” pt. ZBYSZEK. Filmy, w reżyserii Marcina Samborskiego, realizowane są przez Otwarte Ramiona Fundację Splotu Ramiennego. Ich celem jest przybliżenie widzom życia osób, które na skutek poważnego wypadku doświadczyły urazu jakim jest porażenie splotu ramiennego i muszą mierzyć się z jego konsekwencjami, jakimi jest ból neuropatyczny. Jak żyć z bólem, nie poddać się, realizować pasje i spełniać marzenia? W naszym drugim filmie opowie o tym Zbyszek, który mierzy się z bólem od 2015 roku. Honorowy Patronat nad projektem objął Burmistrz Gostynia, Pan Jerzy Kulak. Imprezę poprowadzi Tomasz Barton, Dyrektor Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” w Gostyniu.

Jak żyć z bólem? Jak pracować? Jak realizować pasje? Czym jest ból neuropatyczny i dlaczego tak trudno go leczyć? Czy jest to w ogóle możliwe? Na te i wiele innych pytań odpowie Zbyszek Wawrzyniak, bohater drugiego filmu z serii „Żyję z bólem”, który swoją premierę będzie miał już 1 grudnia 2022 roku o godz. 18.00 w kinie „Pod Kopułą” w Gostyniu, mieście rodzinnym naszego bohatera.

Zbyszek w 2015 roku uległ poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu, w wyniku, którego doznał porażenia splotu ramiennego, poważnego urazu, który nie tylko odebrał mu władzę w ręku, ale skazał również na nieustanne życie z bólem neuropatycznym.

Uraz ten może dla osoby niewtajemniczonej wyglądać mało groźnie, a jednak, na skutek porażenia nerwów przewodzących sygnały ruchu i czucia do mięśni kończyny górnej (szyi, barku, ramienia, łokcia, nadgarstka, dłoni i palców, również do niektórych mięśni tułowia) dochodzi do porażenia mięśni, co demonstrowane jest niemożnością wykonania ruchu czynnego kończyną górną lub jego ograniczenie. Jednocześnie występuje zaburzenie czucia w miejscach, za który odpowiada uszkodzony nerw. Ale brak możliwości ruszania ręką, to nie wszystko. To o czym często zapominamy to problem bólu neuropatycznego. Wielu chorych skarży się na ból w uszkodzonej ręce, choć teoretycznie, uszkodzenie nerwów powinno wykluczać jakiekolwiek czucie. Ten ból staje się udręką dla naszych chorych. Medycyna wciąż nie może znaleźć skutecznego rozwiązania tego problemu, a nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe przynoszą tylko niewielką ulgę.

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego, jest jedyną w Polsce organizacją, która kompleksowo i profesjonalnie zajmuje się tym problemem. Od 2021 toku realizujemy projekt cyklu filmów dokumentalnych pt. „Żyję z bólem”. Filmy opowiadają o życiu osób zmagających się na co dzień z bólem. Celem projektu jest nagłośnienie problemu. Ale również chcemy dać wsparcie osobom, które są dopiero na początku drogi, tuż po wypadku dowiadują się, że będą niepełnosprawne i prawdopodobnie będą odczuwały ból przez długie lata. Poprzez pokazanie jak radzą sobie inni, chcemy dać nadzieję, że osoby te nie są same, że mają wsparcie i mogą liczyć na pomoc. Że dadzą radę i będą mogli żyć, dalej rozwijać swoje pasje i spełniać marzenia.

W zeszłym roku premierę miał pierwszy film z cyklu pt. KUBA. Film można obejrzeć w serwisie YouTube >>TUTAJ<<

1 grudnia 2022 r. zapraszamy na premierę filmu ZBYSZEK. Imprezę poprowadzi Tomasz Barton, Dyrektor GOK „Hutnik”

Na gości czeka też niezwykła niespodzianka. Przed Filmem „Zbyszek” premier będzie miał jeszcze jeden, niezwykły film pt „Kino Pod Kopułą”. Reżyserem, realizatorem ale i pomysłodawcą tego filmu jest również Marcin Samborski, który tak mówi o tym projekcie:

„W dobie wszechobecnych multiplexów i serwisów streamingowych, ostoją klasycznej kinematografii stają się kina dla których film to sztuka a nie (tylko) sposób na zarabianie pieniędzy. Ponad 80 lat nieprzerwanej tradycji wypełnionej taśmą filmową, kolejne pokolenia wpatrzone w srebrny ekran, mury które były świadkiem niejednej historii A to wszystko zamknięte w Kinie Pod Kopułą!”

Zapraszamy!

Reżyserem oraz realizatorem filmu jest Marcin Samborski Studio PZO

Patronat Honorowy: Jerzy Kulak Burmistrz Gostynia
Patronat Honorowy: Małgorzata Żebrowska-Piotrak Burmistrz Łomianek
Patronat Honorowy: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Patronat medialny: Magazyn Integracja, portal Niepelnosprawni.pl, Portal RynekZdrowia.pl, Tygodnik Życie Gostynia, Portal Gostynska.pl,

Partnerzy Projektu: Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Gminny Ośrodek Kultury „Hutnik”, Kino „Pod Kopułą”, Studio PZO Marcin Samborski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ENSOmedica, Wesołek Agencja szkoleniowo – Turystyczna

Więcej informacji:
Magdalena Buszko magda.buszko@otwarteramiona.pl tel. +48 577 977 807