Podziel się

Jak żyć z bólem? Jak pracować, odpoczywać, realizować pasje? O tym Otwarta Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego opowie w cyklu filmów dokumentalnych „Żyję z bólem”, który ma ukazać niedostrzegany problem społeczny jakim jest ból neuropatyczny. Nieuleczalny. Ciągły.

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego, jest jedyną w Polsce organizacją, która kompleksowo zajmuje się pomocą dzieciom i dorosłym, którzy doznali porażenia splotu ramiennego.

Uraz ten wygląda dosyć niewinnie. Na skutek porażenia nerwów przewodzących sygnały ruchu i czucia do mięśni kończyny górnej (szyi, barku, ramienia, łokcia, nadgarstka, dłoni i palców, również do niektórych mięśni tułowia) dochodzi do porażenia mięśni, co demonstrowane jest niemożnością wykonania ruchu czynnego kończyną górną lub jego ograniczenie.  Jednocześnie występuje zaburzenie czucia w miejscach, za który odpowiada uszkodzony nerw. Zdawałoby się, że unieruchomienie jednej ręki to problem dosyć niewielki w porównaniu z innymi niepełnosprawnościami, które często przykuwają chorego do wózka inwalidzkiego lub nawet łóżka.

To o czym często zapominamy to problem bólu neuropatycznego. Wielu chorych skarży się na ból w uszkodzonej ręce, choć teoretycznie, uszkodzenie nerwów powinno wykluczać jakiekolwiek czucie. Ten ból staje się udręką dla naszych chorych. Medycyna wciąż nie może znaleźć skutecznego rozwiązania tego problemu, a nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe przynoszą tylko niewielką ulgę.

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego, realizuje projekt cyklu filmów dokumentalnych pt „Żyję z bólem”. Filmy będą opowiadać o życiu osób zmagających się na co dzień z bólem. Celem projektu jest nagłośnienie problemu. Ale również chcemy dać wsparcie osobom, które są dopiero na początku drogi, tuż po wypadku dowiadują się, że będą niepełnosprawne i prawdopodobnie będą odczuwały ból przez długie lata. Poprzez pokazanie jak radzą sobie inni, chcemy dać nadzieje, że osoby te nie są same, że mają wsparcie i mogą liczyć na pomoc. Że dadzą radę i będą mogli żyć i dalej się rozwijać.

Pierwszy film, pt. KUBA miał miał premierę 11 września 2021 r. Obecnie jest dostępny na kanale YouTube Fundacji Otwarte Ramiona

W maju 2022 roku ruszyły zdjęcia do części drugiej pt. ZBYSZEK. Premiera odbyła się 1 grudnia 2022 r w Gostyniu. Relację z tego wydarzenia można przeczytać >>TUTAJ<<

Podanie jak pierwszy Film, „Zbyszka” możecie obejrzeć na kanale YouTube naszej Fundacji:

Projekt powstaje przy wsparciu Marcina Samborskiego ze Studia Pzo

Docelowo planujemy realizację 5 filmów z serii. Każdy opowie historię innej osoby, każdy będzie świadectwem walki o swoje życie pomimo przeciwności i życia w ciągłym, permanentnym bólu. Mamy nadzieję, że dzięki nam i temu projektowi, problem bólu neuropatycznego zagości w dyskusji społecznej, stanie się rozpoznawalny, a osoby go doświadczające objęte opieka jaką na dzień dzisiejszy bardzo brakuje!

Wszystkich zainteresowanych projektem zapraszamy do kontaktu:

Magdalena Buszko:
magda.buszko@otwarteramiona.pl | +48 577 – 977 – 807