Podziel się

Otwarte Ramiona Fundacja Splotu Ramiennego oraz KIM Fundacja Promocji Rekreacji, serdecznie zapraszają wszystkie osoby 60+ na zajęcia artystyczne, rekreacyjne, krajoznawcze i edukacyjne. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Niedawno, bo zaledwie w styczniu, poinformowaliśmy Was jak wyglądała realizacja projektu „Aktywni +” w 2023 roku. Właśnie rusza kolejna odsłona tych zajęć i wierzcie, albo nie, będzie jeszcze lepiej!

Przygotowaliśmy dla Was zajęcia w ramach 4 modułów:

I. Warsztaty kreatywne:
  1. Zajęcia ceramiczne

    Praca z gliną uczy kreatywności, cierpliwości, organizacji, planowania, a także odpowiedzialności za wykonaną rzecz. Warsztaty te rozwijają umiejętności manualne, relaksują, pobudzają wrażliwość, uczą wytrwałości i cierpliwości a także koncentracji. Podczas tych warsztatów uczestnicy nauczą się wyrabiać prace z gliny oraz szkliwić je po wypaleniu. Uczestnicy będą mieli zapewnione wszystkie niezbędne materiały. Przy większej ilości chętnych zajęcia odbędą się w 2 grupach.

  2. Zajęcia artystyczne

    Przeprowadzimy cykl zajęć z rękodzieła artystycznego, aby kształtować zainteresowanie i zamiłowanie do twórczości rękodzielniczej, a także nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Warsztaty będą okazją do poznania różnych technik artystycznych, rozwijania pasji i zdolności, sposobem na spędzenie wolnego czasu ciekawie i efektywnie oraz okazją do integracji w środowisku lokalnym i budowania więzi społecznych. Na zajęciach zapoznamy się z różnymi technikami plastycznymi i rękodzielniczymi, aby wykonać przedmioty, które zachwycą i będą świetnym upominkiem dla najbliższych. Na spotkaniach zajmiemy się wieloma technikami rękodzielniczymi, m.in. ceramiką, wikliną, makramą, szyciem, haftowaniem, szydełkowaniem, tworzeniem przedmiotów użytkowych, biżuterii itp. Każdy uczestnik otrzyma niezbędne materiały potrzebne do każdej z technik rękodzielniczych, by móc własnoręcznie wykonać warsztatowe prace. Zajęcia poprowadzi kilku doświadczonych specjalistów od rękodzieła artystycznego.

II. Cykl zajęć „Zdrowy i bezpieczny senior”

Zajęcia mają na celu zwiększenie świadomości i wiedzy seniorów na temat bezpieczeństwa, aby mogli czuć się pewniej i bezpieczniej, dzięki czemu mogą być bardziej zaangażowani w życie społeczności. Poprzez naukę aspektów bezpieczeństwa, seniorzy będą mogli czuć się pewniej i bezpieczniej w codziennym życiu. Seniorzy będą lepiej przygotowani do rozpoznawania i reagowania na sytuacje zagrażające ich bezpieczeństwu. Zajęcia mają na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności seniorów w zakresie bezpieczeństwa osobistego, domowego i cyfrowego, a także podniesienie ich świadomości na temat zagrożeń oraz sposobów ich unikania. Dzięki temu seniorzy będą mogli prowadzić bezpieczniejsze i bardziej pewne życie. Zostaną omówione najczęstsze zagrożenia, takie jak napady, oszustwa czy kradzieże w miejscach publicznych, w domu czy w internecie. Dzięki regularnym spotkaniom, praktycznym ćwiczeniom i wsparciu ekspertów, seniorzy mogą czuć się bezpieczniej i bardziej niezależnie, co jest kluczowe dla ich zdrowia i dobrostanu.

W ramach tego modułu poruszymy następujące kwestie:

  1. Zajęcia teoretyczno-praktyczne „Profilaktyka w wieku senioralnym
  2. Zajęcia teoretyczno-praktyczne z zakresu bezpieczeństwa
  3. Zajęcia teoretyczno-praktyczne z pierwszej pomocy przedmedycznej
III. Zajęcia ruchowe
  1. ZAJECIA TEORETYCZNO-PRAKTYCZNE „PROFILAKTYKA W WIEKU SENIORALNYM”:

Zajęcia dla seniorów z zakresu problemów zdrowotnych, rozpoznawanie jednostek chorobowych , podejmowanie działań zapobiegania i minimalizowania występowania chorób wieku ryzyka, profilaktyka zdrowotna, podejmowanie działań leczniczych w już występujących jednostkach chorobowych. Na spotkaniach będą podejmowane tematy wielu chorób, które występują w wieku ryzyka: choroby układu krążenia, płuc, zakaźne, cukrzyca, nowotwory itd. Będą także omawiane parametry życiowe, w tym Pierwsza Pomoc Przedmedyczna z pokazem na fantomie oraz omówienie badań diagnostycznych laboratoryjnych. Będą także ćwiczenia jak prawidłowo wykonywać badania, np. ciśnienia, pulsu, poziomu cukru itd. Forma zajęć- wykład połączony z pokazami filmowymi i slajdami oraz forum dyskusyjne (pytania i odpowiedzi).

Prowadzący: Dyplomowana Pielęgniarka w środowisku wychowania i nauczania.

  1. ZAJĘCIA RUCHOWE USPRAWNIAJĄCE

zajęcia ruchowe w grupach z fizjoterapeutką to idealna propozycja dla wszystkich osób starszych, które chcą zadbać o swoją kondycję oraz zdrowie. Dzięki systematycznej aktywności fizycznej możemy poprawić ruchomość stawów, wydolność serca czy obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Treningi obejmują m.in. ćwiczenia: stabilizujące kręgosłup, wzmacniające mięśnie i stawy oraz rozluźniające całe ciało. Ćwiczenia to najlepsza metoda na wiele dolegliwości, również tych, wynikających z siedzącego trybu życia. Nasz specjalista doradzi, jak ćwiczyć, aby efekt był zarówno profilaktyczny, jak i terapeutyczny. Dzięki jej wiedzy i umiejętnościom uczestnicy mogą pokonać ból i nauczyć się prawidłowych postaw, metod relaksacyjnych dla kręgosłupa, ale przede wszystkim jego stabilizacji. Regularne uczestnictwo w zajęciach niesie wiele korzyści dla zdrowia: poprawę sylwetki, wzmocnienie szkieletu mięśniowego, ale przede wszystkim lepsze samopoczucie. Prowadzący: mgr fizjoterapii.

  1. ZAJĘCIA USPRAWNIAJĄCE Z ELEMENTAMI TAŃCA

Proponowane przez nas zajęcia gimnastyczne dla seniorów będą sposobem na poprawienie kondycji ruchowej w formie zabawy i tańca, a co za tym idzie – uzyskanie większej sprawności w wykonywaniu codziennych zajęć i uchronienie się przed urazami. W ramach tych zajęć odbędzie się gimnastyka związaną z usprawnieniem całego ciała dostosowana do różnych wiekiem odbiorców. Wprowadzenie elementów tańca do ćwiczeń oprócz zachowania dobrej kondycji fizycznej sprawi też dużo radości i jest najlepszym sposobem na gorszy nastrój. Ćwiczenia będą dostosowane specjalnie do tej grupy wiekowej i będą miały na celu poprawę samopoczucia i redukcję stresu, nawiązanie nowych, interesujących kontaktów towarzyskich, polepszenie koordynacji ruchowej, zachowanie doskonałej sprawności, ćwiczenie nie tylko mięśni, ale również pamięci ruchowej.

  1. ZAJĘCIA TANECZNE DLA SENIORÓW

Wszystkim osobom, które mimo upływu lat wciąż pragną cieszyć się doskonałą kondycją psychiczną i świetnym samopoczuciem proponujemy lekcje tańca towarzyskiego dostosowane do potrzeb i oczekiwań. Taniec to dla seniorów doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu przy dźwiękach dobrze znanych melodii: to ruch, kontakty towarzyskie, energia do dalszego działania. Doświadczona instruktorka dobierze odpowiednią intensywność ćwiczeń, które staną się przyjemnością. Uczestnicy nauczą się podstawowych kroków oraz ćwiczeń, które uelastyczniają ciało i poprawiają ogólną kondycję. Taniec i gimnastyka w rytm muzyki to samo zdrowie. Doskonale też wpływa na koordynację ruchów. Taniec odstresowuje, relaksuje i sprawia radość. Skupienie na nauce kroków angażuje umysł, jest to dobry sposób na ćwiczenie pamięci

IV. Realizacja aktywności wyjazdowych

Planujemy odwiedzić miejsca unikatowe na Mazowszu, związane z lokalną tradycją, obrządkami, rękodziełem. Miejsca, które emanują inspiracją i dają możliwość rozwijania swoich pasji w otoczeniu przyrody i artystycznej atmosfery. W każdym z tych miejsc zaplanujemy zwiedzanie z przewodnikiem oraz tematyczne warsztaty związane z bogatą lokalną kulturą i tradycjami. Każde miejsce odwiedzimy z grupą seniorów w liczbie po 30 osób.

  1. Tradycyjne zielarstwo w Korycinach

W Ziołowym Zakątku goście mają okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin ze stanu naturalnego. W otoczeniu ziół i ich niezwykłego aromatu, goście mogą komponować własne mieszanki herbaciane, tworzyć nalewki na bazie cennych surowców zielarskich, jak również zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. Wizyta będzie trwała minimum 6 h.

  1. Zajęcia w Domu Pracy Twórczej w Granicy.

Atrakcyjny, indywidualnie dopasowany program w Granicy na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Planujemy tematyczne, artystyczne warsztaty, aby poznać tajniki rzemiosła i stworzyć własne dzieła, np. warsztaty tworzenia mydełek i kul kąpielowych oraz poznać tradycje kulinarne. Program 4 godzinnego pobytu obejmuje także wspólne ognisko lub grilla z kiełbaskami, gorącą herbatę.

  1. Zagroda Kurpiowska w Kadzidłowie

Niewielkie muzeum typu skansenowskiego w miejscowości Kadzidło. Planujemy zwiedzanie z przewodnikiem oraz uczestnictwo w warsztatach etnograficznych „Ginące zawody” z lokalnymi twórcami. Świetna okazja do poznania kurpiowskiej tradycji i nauki wykonywania tradycyjnych przedmiotów.

  1. Park etnograficzny w Sierpcu funkcjonujący zgodnie z naturalnym rytmem dobowym i rocznym oraz wedle kalendarza tradycyjnych polskich świąt i ludowych zwyczajów. Planujemy uczestnictwo w programie edukacyjnym Zima na szkle malowana połączonym ze zwiedzaniem skansenu z przewodnikiem.
Ponadto, w ramach tego działania opracujemy, wydrukujemy i rozdysponujemy wśród uczestników BROSZURĘ będącą podsumowaniem, „pigułką wiedzy” przekazywanej przez naszych ekspertów (fizjoterapeuci, dietetyk).

Zajęcia będą odbywały się na terenie 4 Gmin: Łomianki, Czosnów, Wilków Polski o raz Kazuń Polski. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Zapisy oraz informacje: kontakt@otwarteramiona.pl | (22) 751 24 16 +48 506 580 295

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”