Dzieci uczą się poruszać w ruchu drogowym od najmłodszych lat. Tylko od nas zależy, czy będą bezpieczne. I nie mamy na myśli tego co oczywiste, że kierowcy i inni użytkownicy dróg powinni być szczególnie ostrożni i zwracać baczną uwagę na to co dzieje się wokół nich.

Dzieci same mogą prowokować niebezpieczne sytuacje, bawiąc się, biegając, korzystając ze smartfonów czy też w każdej innej sytuacji.

Dla naszej fundacji profilaktyka wypadków jest szczególnie ważna. Co roku przybywa nam podopiecznych, którzy ulegli wypadkom komunikacyjnym. Wśród tych osób, są niestety dzieci.

I choć statystyki od wielu lat pokazują, że bezpieczeństwo dzieci  w ruchu drogowym znacznie poprawiło się w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej, a Polska odnotowuje szybszą poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego niż wiele państw UE, to jednak nasi najmłodsi ciągle ulegają bardzo poważnym wypadkom, w tym wypadkom śmiertelnym… Najwięcej zabitych i rannych dzieci oraz młodzieży jest w grupie pasażerów samochodów, a następnie pieszych. Do największej liczby wypadków z udziałem dzieci i młodzieży dochodzi w miesiącach letnich, szczególnie w czerwcu, w godzinach rannych i wczesnopopołudniowych, tj. w drodze do i ze szkoły.

Dlatego startujemy z nową, naprawdę wspaniałą kampanią „Dziecko Bezpieczne Na Drodze”, która jest skierowana do najmłodszych uczestników ruchu drogowego!

Ale jak rozmawiać z dziećmi o przepisach ruchu drogowego?

Najlepiej bawiąc się i śmiejąc! Specjalnie z tą myślą przygotowujemy cykl wierszyków „Uważaki”, które w zabawny sposób przekażą dzieciakom na czym polegają zasady i przepisy ruchu drogowego, oraz co może się stać, kiedy nie będziemy tych przepisów przestrzegać.