Jesteśmy pierwszą i jedyną w Polsce organizacją, wspomagającą dzieci oraz osoby dorosłe, które doznały w trakcie porodu lub w wyniku wypadku komunikacyjnego, uszkodzenia nerwów splotu ramiennego. Naszymi podopiecznymi są również dzieci i osoby dorosłe, które dotknięte są różnego rodzaju innymi chorobami i niepełnosprawnością. Nie ma schorzeń, które dyskwalifikowałyby dziecko z objęcia pomocą fundacji.
Pobierz >>Prezentację Fundacji<<
Jeśli szukasz pomocy oraz wsparcia w zdobyciu funduszy na leczenie i rehabilitację – zgłoś się do nas.
Rozpoczęliśmy naszą działalność w listopadzie 2000 roku.
W tym czasie nawiązaliśmy współpracę z Zakładem Rehabilitacji w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym, który był wyspecjalizowany w usprawnianiu dzieci z uszkodzonym splotem ramiennym. W późniejszym czasie nawiązaliśmy również współpracę z Oddziałem Urazowo – Ortopedycznym w Specjalistycznym Centrum Rehabilitacji i Leczenia Schorzeń Narządu Ruchu w Konstancinie – Jeziornej, gdzie dzięki naszym działaniom istnieje możliwość konsultacji, rehabilitacji oraz przeprowadzenia niektórych operacji u osób z uszkodzeniem splotu ramiennego.
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego w rozumieniu „Ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie” (KRS nr: 0000142952).
Inicjatorem założenia Fundacji była Beata Suska, matka dziecka z uszkodzonym splotem ramiennym, która zapoznała się z pojęciem uszkodzenia splotu ramiennego, nawiązała kontakty z wieloma specjalistami z dziedziny chirurgii splotu ramiennego, organizacjami i rodzicami z całego świata. Swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną w prosty sposób przekazywała wielu rodzicom z tym samym problemem. Doświadczyła również zbiórki funduszy na operację własnego dziecka. Swoim zaparciem i uporem w zdobywaniu wiedzy zainspirowała pozostałych członków fundacji, zachęciła do powołania tej organizacji, aby pomóc innym dzieciom.
Uznaliśmy, że powołanie fundacji jest niezbędne, ponieważ problem tego uszkodzenia jest mało znany, nawet wśród lekarzy, którzy często zostawiają rodziców i dzieci z tą niepełnosprawnością samym sobie.
Jesteśmy jedyną w Polsce organizacją niosącą pomoc chorym dzieciom i osobom dorosłym z uszkodzeniem splotu ramiennego, przede wszystkim poprzez organizowanie konsultacji z zagranicznymi specjalistami, pomoc w organizowaniu, finansowaniu operacji i zabiegów w placówkach poza granicami kraju, udzielanie informacji i wsparcia zagubionym rodzicom, kierowanie ich do konkretnych ośrodków rehabilitacji i chirurgii ręki, pomoc w zbiórce funduszy na leczenie.
Fundacja Splotu Ramiennego wprowadziła stałe konsultacje dla dzieci z okołoporodowym uszkodzeniem splotu ramiennego,
które prowadzone są przez specjalistę rehabilitacji z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie, co umożliwia wczesne wprowadzenie leczenia i pokierowanie tym procesem.
Jednym z naszych Naszym największych osiągnięć jest podjęcie współpracy i organizacja okresowych konsultacji z zagranicznymi specjalistami takimi jak: prof. A. Gilbertem z Institut De La Main w Paryżu, który jest światowym specjalistą w dziedzinie leczenia uszkodzeń splotu ramiennego, prof. Jorg Bahm z Kliniki Franziskus – Krankenhaus w Aachen, który specjalizuje się w chirurgii splotu ramiennego.
Obydwaj specjaliści kilkakrotnie w roku odwiedzali Polskę by bezpłatnie konsultować naszych podopiecznych. Na konsultacje te zjeżdżają pacjenci z różnych stron Polski i jest ich zwykle około 100, co dobitnie świadczy o wadze problemu oraz o zbyt małym zaangażowaniu i możliwościach w naszej służbie zdrowia.
Prof. Gilbert obecnie jest już na emeryturze. Ale nadal i z sukcesami współpracujemy prof. Bahemem.
Od kilku lat, mamy ogromną przyjemność i zaszczyt współpracować z dr Jerzym Luszawskim z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
W 2017 roku pani Suska przeszła na emeryturę, a na czele Zarządu stanął Robert Stachowiak, od lat związany ze środowiskiem NGO. Prowadzi własne biuro księgowe specjalizujące się w obsłudze organizacji pozarządowych. Zasiada w organach zarządzających dwóch fundacji działających w obszarze ochrony zdrowia i ochrony zwierząt oraz w radach nadzorczych dwóch organizacji działających w obszarze ochrony zdrowia i edukacji. Uczestniczył w wielu kursach i warsztatach dot. fundraisingu. Aktywnie też współuczestniczy przy realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej, urzędów marszałkowskich, urzędów gmin, środków międzynarodowych z UEFA i darowizn celowych prywatnych podmiotów gospodarczych.
Zmiana na stanowisku prezesa zbiegła się ze zmianami wewnątrz organizacji. Do Nazwy Fundacja Splotu Ramiennego dodano „Otwarte Ramiona” tak aby zasygnalizować gotowość wspierania nie tylko osób z porażeniem splotu ramiennego, ale wszystkich, którzy z powodu wszelkiego rodzaju urazów mają obecnie problemy z motoryką, a rehabilitacja to ich jedyna szansa na powrót do zdrowia.
W 2019 roku został zamknięty oddział dla dzieci z porażeniem Splotu Ramiennego w Dziekanowie Leśnym. To na krotką chwilę utrudniło działania naszej organizacji, ale jednocześnie nakierowało nas na nowe tory, otworzyło możliwości i zapoczątkowało działania, które mają nas doprowadzić do upragnionego celu, własnej placówki oferującej kompleksową rehabilitację dla osób z niepełnosprawnościami.
Fundacja Splotu Ramiennego ma pomóc zjednoczyć się osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom. Przynosi to wiele korzyści.
Podopieczni i ich bliscy stają się aktywni, mogą więc bardziej pomóc sobie nawzajem. Wymieniają swoje poglądy i doświadczenia co ułatwia rozwiązywanie wielu problemów, które dla wielu osób są podobne. Dzięki doświadczeniu innych osób, można uniknąć wielu kłopotów, a co za tym idzie również frustracji, niepewności, lęku. Współpraca jest najlepszym sposobem wiodącym do sukcesu.